November Man: Návrat Pierce Brosnana ve velkém stylu. Odhodil galantnost agenta 007 a ukázal, že ještě nepatří do starého železa

Pierce Brosnan oznámil svůj záměr převést na filmové plátno špionážní romány Billa Grangera krátce poté, co opustil roli agenta 007. Trvalo ale téměř deset let, než vznikl snímek November Man, jenž měl být původně prvním dílem série s postavou vysloužilého důstojníka CIA Petera Devereauxe, jehož „podzimní přezdívka“ poukazovala na tendenci nechat za sebou jen málo živých.

Stylová zápletka

Není velkým překvapením, že na první pohled se zdá, že November Man je tak trochu bondovským filmem, v němž automobilové honičky sledují satelity a kladní i záporní hrdinové se zázračně objevují všude, kde je děj potřebuje mít.

Zároveň snímek připomíná špionážní drama zasazené do určité verze reality a míchající do hrdinských kousků narážky na reálná geopolitická traumata, například rusko-čečenský konflikt.

Bývalý tajný agent CIA Peter Devereaux byl ve své době známý svou neochotou vytvářet si osobní vazby, které by mohly ohrozit jeho povinnosti. Jako všichni špioni měl však své tajemství. Když žena, kterou kdysi miloval a která mu tajně porodila dceru, zemře při špionáži v Moskvě, stane se úhlavním nepřítelem jejího vraha – svého starého chráněnce Davida Masona.

Vzpomínka na Bonda

Děj filmu pohání řetězec temných tajemství, měnících se loajalit a pronásledování muže, který věděl příliš mnoho, což Brosnanovi dává příležitost dokázat, že je stále ve formě. Pohledný, ale již lehce prošedivělý herec má s hraním podobných mužů dvacetileté zkušenosti, počínaje svou verzí Jamese Bonda, která byla chladnější a sebenenávistnější, než na jakou byli fanoušci zvyklí.

Roger Donaldson režíruje efektivně a v některých momentech Devereaux projevuje zajímavé záblesky temných intrik. V jednu chvíli poučuje svého bývalého žáka o potřebě morální čistoty a říká mu, že může být člověkem nebo zabijákem lidí, ale ne obojím, protože jedno nakonec zahubí druhé.

Ve srovnání s filmem Kennetha Branagha Jack Ryan: V utajení, který byl uveden ve stejném roce a který se rovněž odehrával v Moskvě, ale snímek působí poněkud staromódně. I když November Man nedosáhl velkého kasovního úspěchu, uspokojil Brosnanovy fanoušky i diváky, kteří čekali zajímavý thriller.

Zdroj: imdb.com, hollywoodreporter.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu