Populární román Jacka Londona vyšel poprvé již v roce 1903 a díky své popularitě se stal inspirací již pro několik filmových adaptací. Ta nejnovější vznikla v roce 2020 s Harrisonem Fordem v hlavní roli. I když se snímek v některých věcech od své knižní předlohy poněkud odlišuje, stále sledujeme příběh Bucka, dříve rozmazleného domácího mazlíčka, který je unesen a poté se ocitá v nádherné přírodě kanadského Yukonu.
Jack jako inspirace pro Bucka
Jack London se kdysi skutečně vydal na Aljašku a mnohé z jeho tamních zážitků ovlivnily jeho dnes již klasický román. Během pobytu bydlel u bratrů Marshalla a Louise Whitfordových Bondových, kteří vlastnili srub. Tato dvojice přijala Londona jako nájemce, a když u nich bydlel, seznámil se rovněž s jejich psem, který se jmenoval Jack. Jednalo se o křížence kolie a bernardýna. London po vydání své knihy v dopise bratrům přiznal, že Buck byl založen právě na jejich psovi Jackovi. V románu Volání divočiny má být Buck napůl bernardýn a napůl skotský ovčák. I když má zlaté srdce, jeho vzhled je v knize trochu hrozivý. Zatímco velkou část filmu popisuje postava Harrisona Forda John Thornton, původní román Jacka Londona je vyprávěn z Buckovy perspektivy.
Filmový Buck byl založen na psu z útulku
Zatímco Buck v knize byl založen na Jackovi, filmový Buck byl založen na jiném skutečném psovi. Manželka režiséra filmu Chrise Sanderse totiž v útulku náhodou objevila křížence bernardýna a skotského ovčáka, tedy přesně rasu, kterou pro natáčení potřebovali. Nicméně zvířecí hrdina je ve filmu převážně digitální, CGI model Bucka ve filmu byl založen na digitálním skenu Buckleyho. Buckley byl nejen základem pro CGI model Bucka, ale poskytl také většinu jeho zvukových projevů. Režisérova rodina údajně později Buckleyho adoptovala.
Buck a Cirque du Soleil
Buckley sice filmu nabídl sken pro Buckův design a byl použit pro vytvoření zvuku, ale na place Harrison Ford ve většině scén s Buckleym ani s jiným živým zvířetem nehrál. Nehrál ale ani sám. Místo toho na place vystupoval jako Buck herec a umělec z Cirque du Soleil Terry Notary, jehož výkon byl později převeden do pohybů CGI Bucka na plátně.
Tvůrci údajně dali přednost digitálním živočichům před skutečnými hned z několika důvodů, například z obavy z protestů ochránců zvířat. Digitální je nejen hlavní hrdina, ale také vlci či medvěd. Digitální živočichové samozřejmě umožnili tvůrcům věci, které by jinak byly jen těžko možné. Zatímco dětským divákům se to může líbit, dospělým mohou některé scény připadat poněkud směšné a až příliš nepřirozené.
Zdroj: imdb.com, uselessdaily.com