Vivo: Animovaný muzikál plný hudby pro všechny generace

Může síla hudby pomoci zapomenout na minulost a spojit pouta, která se zdála být navždy přetrhaná? Právě na to snaží nalézt odpověď nový animovaný film společnosti Netflix, který režírovali Kirk DeMicco a Brandon Jeffords. Muzikálová komedie je určena nejen pro děti, ale i jejich rodiče.

Stará láska nerezaví

Vivo je roztomilý malý medvídek kynkažu, kterého jako mládě zachránil laskavý hudebník Andrés, s nímž následně tráví život na „koncertních turné“ v ulicích kubánské Havany. Jejich životy se změní v okamžiku, když starý muž dostane dopis od Marty Sandovalové, své dávné lásky a skvělé operní pěvkyně ve Spojených státech, která ho zve na svůj poslední koncert v Miami. Vivo se následně vydává na dobrodružnou cestu, jejímž cílem je doručit milostnou píseň, kterou Andrés napsal Martě, když byli mladí, ale o jejíž existenci nemá Marta ponětí. V tomto dobrodružství mu pomáhá Gabi, energická a nebojácná vnučka Andrése.

Rychlý, mnoha událostmi naplněný děj

Vivo je animovaný film vytvořený pomocí počítačové CGI animace se zajímavými vložkami tradiční animace. V některých záběrech přechází k hybridní animaci, která je v posledních letech hodně využívaná ke zvýraznění důležitých míst filmů. Filmu se podařilo velmi zajímavě a plynule spojit narativní část s obrazovou a formální, aniž by se dopustil interpretačních nedostatků. Děj je jasný a souvislý.

Jedinou narativní překážkou, která stojí mezi zobrazením na plátně a divákem, je velké množství nejrůznějších akcí a událostí, kterými je snímek naplněn a které možná až příliš zatěžují strukturu filmu. Někdy by tak rychlý spád snímku bylo lepší přerušit několika klidnějšími záběry.

Pocity vyjádřené barvami

Animace snímku je mistrovská, barvy jsou živé a výstižně vystihují pocity, které film zprostředkovává. Každá kalibrace a sytost je funkční, aby ukázala určitý emocionální pocit, který je shrnut ani ne tak na úrovni scénáře, jako spíše na úrovni estetiky. Například scény věnované hudebním vystoupením se od těch klasických jasně odlišují nejen svou dynamikou, ale také výrazovou a grafickou silou.

Hudba je leitmotivem filmu a funguje jako svorník, kolem něhož se točí jak jednání postav, tak mimohudební komunikace. Vivo se vyjadřuje prostřednictvím hudby a svých písní, které jsou motorem, který žene dobrodružství filmu kupředu. Příběhovou složku tedy podporuje a někdy i překonává složka estetická, která také ukazuje směr, kterým se současný animovaný film ubírá – grafický fotorealismus.

Zdroj: hotcorn.com, netflix.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu