Viktoriánky: Nový seriál, který nezvykle míchá historii, sci-fi a fantasy

Doba viktoriánské Anglie filmaře vždy lákala. Není proto divu, že se do ní režisér Joss Whedon rozhodl zasadit i svůj nový seriál s názvem Viktoriánky, v originále The Nevers. Nejedná se ale o typický historický seriál, který byste od názvu nejspíše očekávali. Historické pozadí je totiž pouze jakýmsi doplňkem pro děj, který má spíše rysy sci-fi a fantasy. Originální šestidílná minisérie bude k vidění na HBO GO od 12. dubna.

Podivná událost, kterou vše začalo

Určující pro vše ostatní, co se v seriálu odehraje, je událost, ke které došlo v Londýně v srpnu roku 1896. V důsledku této události totiž některé ženy získají rozmanité nadpřirozené schopnosti. Většinová společnost z nich má ale obavu, označuje je jako „pomatené“ nebo „dotčené“, a tak se tato nová sociální skupina brzy ocitá na okraji společnosti. Kromě toho jim hrozí i další nebezpečí. Předními představitelkami této skupiny jsou Amalia, tajemná vdova obdařená neuvěřitelnou sílou, a geniální vynálezkyně Penance. Ty se snaží nejen novou společenskou skupinu chránit, ale rovněž pro ni získat v tehdejším světě místo a uznání. Amalii ztvárnila britská herečka Laura Donnelly, Penance Ann Skelly. Mimochodem Viktoriánky měly mít původně deset dílů, ale vlivem pandemie koronaviru jich bylo v daném termínu natočeno pouze šest. Nicméně tvůrci slíbili, že o zbývající epizody diváci nepřijdou, filmaři už na nich dokonce pracují.

Zajímá vás doba viktoriánské Anglie?

Pojmem viktoriánská Anglie se v britské historii obecně označuje druhá polovina devatenáctého století. Svůj název epocha nese po královně Viktorii, která před tím, než ji překonala Alžběta II., byla nejdéle vládnoucí panovnicí Velké Británie. Vládla neuvěřitelných šedesát tři let a sedm měsíců. Jedinečná atmosféra i převratné změny v tehdejší společnosti stále lákají mnoho filmařů. Pokud jde o nejznámější snímky, které se v tomto období odehrávají, můžeme uvést například Pýchu a předsudek, Sherlocka Holmese, Ságu rodu Forsytů či Janu Eyrovou.

Zdroj: hbo.com, ew.com, imdb.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu