Velké nesnáze v Malé Číně: Akční komedie se spoustou vtipných scén, skvělými hláškami i nezapomenutelnými efekty 80. let

Snímek Velké nesnáze v Malé Číně je kultovní klasikou. Akční komedie z roku 1986, kterou režíroval John Carpenter s vynikajícím Kurtem Russellem v hlavní roli, vypráví příběh Jacka Burtona, který pomáhá zachránit snoubenku svého přítele.

Původně to měl být dobový western

Originální scénář napsal Gary Goldman a za zmínku stojí, že byl poněkud odlišný od toho, co se nakonec dostalo na plátna kin. Původní snímek byl totiž pojat jako western odehrávající se v San Franciscu v 90. letech 19. století. Jack Burton byl kovboj, který se ve filmu snažil získat zpět svého ukradeného koně.

Později byl ale najat Walter Duch Richter, který dostal za úkol scénář aktualizovat do moderní podoby. Přesun do současného San Francisca se zaměřením na bojová umění byl inspirován tehdejší vlnou filmů o bojových uměních, které využívaly speciální efekty.

Konkurence pro Murphyho Zlaté dítě

Než se John Carpenter upsal režii Velkých nesnází v Malé Číně pro 20th Century Fox, dostal nabídku, aby se ujal režie další akční fantasy komedie s asijskými prvky – Zlaté dítě. Když Paramount prosadil Zlaté dítě s Eddiem Murphym v hlavní roli, produkční společnost znervózněla a chtěla se ujistit, že Velké nesnáze v Malé Číně budou větším hitem. To se ale nakonec nestalo.

Studio nechtělo obsadit Kurta Russella

Jedinou volbou Johna Carpentera pro roli Jacka Burtona byl od začátku Kurt Russell, produkční studio s jeho obsazením ale váhalo. Považovali Russella za vycházející hvězdu a do role chtěli zavedené jméno, jako byl Clint Eastwood nebo Jack Nicholson.

Když oba slavní herci roli odmítli, mohl Carpenter obsadit herce, kterého si celou dobu přál a se kterým spolupracoval již na snímcích Útěk z New Yorku nebo Věc.

Jackie Chan dostal nabídku na roli Wanga

I když je jako hlavní postava prezentován Russellův Jack Burton, skutečným hrdinou filmu Velké nesnáze v Malé Číně je Burtonův čínsko-americký kamarád Wang Chi. Protože potřebovali hrdinného Asiata se schopnostmi bojových umění, první volbou Johna Carpentera pro tuto roli byl Jackie Chan.

Producenti se ale obávali, že Chanova angličtina není dostatečně dobrá, a navíc i sám Chan se v té době chtěl soustředit na svou hongkongskou filmovou kariéru.

Carpenter tak jako „náhradu“ vybral Dennise Duna, a to na základě jeho výkonu ve filmu Rok draka. Pozoruhodné je, že Dun původně bojová umění příliš neovládal, díky svým tanečním dovednostem a tréninku se ale nakonec ukázalo, že je pro tuto roli více než vhodný.

V hlavní roli kontaktní čočky

Klíčovým bodem zápletky ve filmu je, že jak Gracie Lawová v podání Kim Cattrallové, tak Miao Yin v podání Suzie Paiové mají zelené oči. To z nich dělá potenciální nevěsty pro prokletého čaroděje Davida Lo Pana, který se musí oženit s dívkou se zelenýma očima, aby získal zpět svou plnou moc.

Ve skutečnosti ale mají obě herečky hnědé oči, což znamenalo, že obě musely nosit barevné kontaktní čočky.

Hudba a režie v jednom

Režisér John Carpenter je známý tím, že si hudební doprovod ke svým filmům obvykle obstarával sám, ale u filmu Velké nesnáze v Malé Číně byl ještě o něco lepší. Režisérův hlas můžeme slyšet i v titulní skladbě filmu, která hraje při závěrečných titulcích.

Ústřední píseň Carpenter složil a nazpíval se svými přáteli a kolegy Tommym Lee Wallacem a Nickem Castlem, kteří si společně říkali The Coupe De Villes.

Film byl obrovským kasovním propadákem

Film Velké nesnáze v Malé Číně byl bohužel při svém uvedení do kin velkým propadákem. Rozpočet se odhadoval na 20 až 25 milionů dolarů, ale nakonec v amerických pokladnách vydělal jen asi 11 milionů dolarů.

Pro režiséra Johna Carpentera, který měl za sebou již několik filmů, které se nesetkaly s úspěchem, to byla velká rána.

Zdroj: imdb.com, facts.net, mentalfloss.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu