Útěk: Neprávem opomíjený snímek i příjemná vzpomínka na herecké umění Steva McQueena

Jsou filmy, které je třeba alespoň jednou v životě vidět na velkém plátně, abychom konečně pochopili, že až na široké projekční ploše, pro kterou byly stvořeny, naplno vynikne jejich silná podstata i dynamika pohybu. Jedním z nich je i snímek Útek režiséra Sama Peckinpaha z roku 1972, příběh Cartera „Doca“ McCoye, který po propuštění z vězení zorganizuje bankovní loupež a poté se se svou ženou Carol vydá na útěk plný nepředvídaných událostí.

Cena za svobodu

Doc McCoy, v podání skvělého Steva McQueena, je už čtyři roky vězněn v texaském vězení za ozbrojené přepadení, ale soudce ho odmítne podmínečně propustit. Naléhá tedy na svou ženu Carol, kterou hraje Ali MacGrawová, aby zašla za místním zkorumpovaným podnikatelem Jackem Beynonem a vyjednala jeho propuštění. Doc je skutečně propuštěn, ale na oplátku ho Beynon donutí vyloupit banku.

Loupež, které se účastní i jeho žena Carol a Beynonovi komplicové Rudy Butler a Frank Jackson, se ale nepodaří zcela podle plánu. Během loupeže se Frank přestane ovládat a zabije člena ochranky. Krátce poté se Rudy Franka zbaví a pokusí se přivlastnit si celou kořist. Doc je ale rychlejší a zasype ho kulkami.

Zkouška vztahu

McKoy a Carol nechají Rudyho ležet na zemi v přesvědčení, že je mrtvý, a jdou na schůzku s Beynonem, aby si rozdělili kořist. Během schůzky ale Doc zjistí, že je pouze pěšákem v mnohem větším spiknutí a že se Carol musela Beynonovi „vydat“, aby dosáhla jeho propuštění.

Situace se nadále komplikuje, Carol totiž Beynona zastřelí. Chce Docovi dokázat, že ho zradila z lásky. Na útěku za svobodou, která je neustále ohrožována nejen neustálou přítomností policie v jejich stopách, ale i oživlým Rudym a Beynonovými muži, musí Doc a Carol najít způsob, jak si navzájem důvěřovat, a uvědomit si, že svoboda může mít velmi vysokou cenu, zvláště když se jedná o lásku. Po mnoha problémech se jim nakonec společně podaří překročit hranice do Mexika.

Láska na plátně i v životě

Snímek, který pro filmové plátno napsal Walter Hill, je adaptací románu spisovatele Jima Thompsona. Mnozí si ho v době svého vzniku více než kvůli ději pamatovali pro to, co se odehrávalo v jeho zákulisí. Ačkoli byla Ali MacGrawová krátce po svém největším úspěchu díky filmu Love Story, McQueenova přítomnost ji zpočátku děsila. Dvojice si ale velmi rychle padla do oka, a dokonce spolu navázala poměr.

McQueen se v té době po patnácti letech rozváděl se svou manželkou Neile Adamsovou. MacGrawová byla vdaná za Roberta Evanse, šéfa Paramount Pictures, který ji přesvědčil, aby roli Carol přijala. I když se někteří obávali, že by případný skandál mohl filmu uškodit, nakonec byl kasovně úspěšný. O rok později, 12. července 1973, se Steve McQueen a Ali MacGrawová vzali. Rozvod proběhl o pět let později.

Zdroj: imdb.com, metacritic.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu