Thelma a Louise: Skvělý scénář, ještě lepší závěr a excelentní Susan Sarandon a Geena Davis v hlavních rolích

„Road movie“ jsou nedílnou součástí americké kinematografie, neboť skvěle vystihují pocit svobody a volnosti. Málokdy ale v těchto filmech stojí v popředí zájmu ženy, i z tohoto důvodu se tak thriller Thelma a Louise z roku 1991 stal svým způsobem kultovním snímkem.

Jaké slavné herečky toužily po hlavní roli?

Dnes už si snímek pravděpodobně nedokážeme představit bez Susan Sarandonové v roli Louise a Geeny Davisové v roli Thelmy. Hlavní dvojice ale mohla vypadat úplně jinak. V počátcích, kdy scénáristka Callie Khouri zamýšlela film s nízkým rozpočtem sama režírovat, měla na mysli Holly Hunterovou a Frances McDormandovou.

Když se k filmu jako producent připojil Ridley Scott, měly hlavní role obsadit Jodie Fosterová, čerstvá držitelka Oscara za film Znásilnění, a Michelle Pfeifferová. Produkce filmu se ale zpozdila a Fosterová se nakonec rozhodla dát přednost natáčení snímku Mlčení jehňátek.

Poté se na roli Thelmy a Louisy chystalo další duo zvučných jmen – Meryl Streepová a Goldie Hawnová. Streepová z projektu ale nakonec rovněž odešla kvůli nevhodnému termínu a tím se otevřela cesta pozdějším hvězdám filmu Susan Sarandonové a Geeně Davisové.

Za co vděčíme Michelle Pfeifferové, i když ve filmu nehraje?

Scenáristka Callie Khouri a producentka Amanda Temple původně zamýšlely natočit Thelmu a Louise samy jako nezávislý film s nízkým rozpočtem. Situace se dramaticky změnila, když o scénář projevil zájem slavný hollywoodský režisér Ridley Scott, známý především díky filmům Vetřelec.

Scott původně zamýšlel film pouze produkovat a nějakou dobu se snažil najít vhodného režiséra. Režisérská židle byla nabídnuta Richardu Donnerovi, Kevinu Reynoldsovi a Bobu Rafelsonovi, ale všichni odmítli.

Jako režisér neměl Ridley Scott už nějakou dobu žádný filmový hit, přesto nebyl přesvědčen, že je vhodné, aby Thelmu a Louise natočil on, dokud ho Michelle Pfeifferová nepřesvědčila o opaku.

Kdo chtěl Brada Pitta?

Když se film Thelma a Louise dostal na plátna kin, Brad Pitt měl za sebou několik menších rolí, ale žádný velký úspěch. Z tohoto důvodu tak nebyl hlavním favoritem pro roli JD.

Na konkurzu na roli byla přítomna i Geena Davisová, a když producenti a Scott přemýšleli, kterého z herců obsadit, Davisová rázně prohodila: „Toho blonďáka.“ Film Thelma a Louise se pro Pitta stal velkým průlomem a učinil z něj jednoho z nejžádanějších mladých herců 90. let.

Alternativní konec filmu

V kultovním závěru snímku se Sarandonová a Davisová, bez možnosti úniku před zákonem, dostanou na konec své cesty. Místo aby se vzdaly, chytnou se za ruce a „vjedou“ do Grand Canyonu, kde se zřítí k zemi.

Ve zveřejněné verzi film „zamrzne“ s autem ve vzduchu a ponechá nevyhnutelné vyvrcholení na divákově představivosti. Ve skutečnosti byla ale natočena i jiná verze, v níž bylo zobrazeno padající auto za zvuků písně Better Not Look Down od BB Kinga.

Dvojnásobná nominace na Oscara za nejlepší ženský herecký výkon

Film Thelma a Louise byl tak dobře přijat, že byl nakonec nominován na Oscara hned v šesti kategoriích, včetně nejlepšího režiséra a nejlepší herečky. Nominována byla jak Susan Sarandonová, tak Geena Davisová. Stalo se tak teprve popáté v historii, že byly na cenu pro nejlepší herečku nominovány dvě hvězdy ze stejného filmu.

Nakonec ale Thelmu a Louise v boji o oba hlavní Oscary porazil snímek Mlčení jehňátek, Jonathan Demme si odnesl cenu za režii a Jodie Fosterová byla vyhlášena nejlepší herečkou.

Přesto ale Film Thelma a Louise získal jednu z hlavních cen večera – Oscara za nejlepší původní scénář.

Lekce řízení i střílení

I když jste film Thelma a Louise náhodou neviděli, pravděpodobně víte, že se v něm hodně řídí a hodně střílí. Z tohoto důvodu bylo samozřejmě důležité, aby jeho hlavní herecké hvězdy věděly, o co jde. Během přípravy na natáčení tak Susan Sarandonová i Geena Davisová absolvovaly lekce řízení a střelby.

Inspirace pro píseň

Film Thelma a Louise velmi otevřeně prezentuje násilí na ženách, pokus o znásilnění Thelmy vlastně uvede hlavní zápletku do pohybu. Snímek tak našel odezvu u mnoha žen, které musely prožít podobná muka, včetně zpěvačky Tori Amos.

Zpěvačka byla ve svých 21 letech napadena nožem a sledování filmu Thelma a Louise ji inspirovalo k tomu, aby o tom promluvila ve své hudbě, konkrétně v písni Me and a Gun, kterou zařadila na své album Little Earthquakes.

Zdroj: imdb.com, screenrant.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu