Tři dny ke svobodě: Co byste dělali, kdyby osoba, kterou milujete, byla náhle zatčena a odsouzena za vraždu, kterou nespáchala?

Úspěšný snímek režiséra a scénáristy Paula Haggise s Russellem Crowem v hlavní roli vypráví právě o tomto. Spokojený život jednoho páru se obrátí vzhůru nohama, když je žena obviněna z vraždy své nadřízené a odsouzena k dvaceti letům vězení. Manžel, frustrovaný strašlivou situací, se pak musí rozhodnout, zda rezignovat a přijmout situaci tak, jak je prezentována, nebo se ve jménu své rodiny pokusit o nemožné.

Když vše selhalo, zbývá už jen jediná možnost

Tři dny ke svobodě sledují příběh Johna Brennana a jeho ženy Lary. Jejich život se zdá být dokonalý, dokud není Lara jednoho dne zatčena a odsouzena za vraždu. Tvrdí ale, že nikdy nic takového nespáchala. Sice se se svou nadřízenou v den její smrti pohádala, ale to je vše. Vyšetřování ale ukazuje, že ji viděli odcházet z místa činu a na zbrani byly nalezeny její otisky prstů.

Následuje těžké období, kdy John zkouší všechno možné, bojuje, aby Laru dostal z vězení, a zároveň při tom všem ještě vychovává jejich syna Luku. Když Nejvyšší soud zamítne poslední odvolání Brennanových a Lara se pokusí o sebevraždu, John se rozhodne. Jelikož se mu nepodařilo žádným způsobem prokázat manželčinu nevinu a zabránit rozpadu rodiny, zbývá mu jediná možnost. To je pečlivě naplánovat a zorganizovat manželčin útěk z vězení.

Frustrace a zoufalství jsou umocněné kompozicí filmu

Snímek je nejen skvělou ukázkou vyčerpávajícího pátrání zničeného manžela po vytoužené pravdě, která by mohla být užitečná pro očištění jména jeho nevinné ženy, ale ukazuje též velmi realisticky jejich vztah, který je celou situací drasticky poznamenán. Rozum a princip racionality pak přirozeně v některých situacích přestávají pod vlivem emocionálního vypětí a stresu fungovat. Dá se tak říci, že „skutečnými hrdiny“ filmu jsou zoufalství a existenciální trýzeň.

Název snímku souvisí se specifickou kompozicí filmu, kdy po seznámení s hlavními hrdiny jsme svědky zatčení ženy a pak sledujeme poslední tři roky, poslední tři měsíce a poslední tři dny, během nichž John hledá způsob, jak umožnit své ženě uniknout z vězení.

Zdroj: imdb.com, ondacinema.it

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu