Sergio Leone je známý především jako režisér spaghetti westernů, přičemž k nejznámějším patří dolarová trilogie s Clintem Eastwoodem či Tenkrát na Západě. Na sklonku své kariéry si vyzkoušel i kriminální žánr. Natočil snímek Tenkrát v Americe, jednu z nejlepších gangsterek, jaká kdy byla natočena. Původní nezkrácená verze je dnes považována za filmovou klasiku.
Dlouhé rozhodování, jak snímek natočit
Sergio Leone se o adaptaci románu The Hoods, jehož autorem byl Harry Grey, začal zajímat již v roce 1967, tedy hned poté, co dokončil film Hodný, zlý a ošklivý. Nakonec ale snímek vznikl až o sedmnáct let později.
Během této doby prošel scénář budoucího filmu mnoha návrhy a režisér se též několikrát osobně setkal s Harrym Greyem, aby pochopil jeho pohled na Ameriku. Říká se, že Sergio Leone byl odhodlaný natočit film za každou cenu, dokonce se kvůli tomu vzdal režie Kmotra.
I proto dnes mnoho diváků překvapuje, že v počátečních fázích vývoje filmu Leone neplánoval, že by snímek Tenkrát v Americe režíroval sám. Jeho hlavní volbou byl John Milius. Ten byl ale zaneprázdněn natáčením filmu Vítr a lev a psaním scénáře ke snímku Apokalypsa, a tak nabídku odmítl.
Italský režisér následně oslovil Miloše Formana, který dal ale přednost snímku Ragtime. Na režisérské křeslo tak nakonec usedl sám Sergio Leone.
Al Pacino, Jack Nicholson i Clint Eastwood odmítli role
V letech 1980 až 1982 se Sergio Leone věnoval náročné a velmi detailní přípravě filmu. Svůj čas dělil mezi hledání vhodných lokací, dohled nad přepisováním scénáře a výběr herců. Údajně se setkal s více než 3 000 herci, kteří ve filmu ztvárnili více než 100 mluvených rolí.
Al Pacino a Jack Nicholson překvapivě odmítli hlavní roli Noodlese, v níž tak zazářil Robert De Niro. Herec byl osloven v době natáčení Kmotra II. Mimochodem Clintu Eastwoodovi byla údajně nabídnuta role Jimmyho O’Donnella, ale rovněž ji odmítl.
Joe Pesci získal roli díky Robertu De Nirovi
Herec se zúčastnil konkurzu na roli Maxe, ale Sergio Leone si myslel, že se pro tuto roli nehodí. Jako laskavost své hvězdě Robertu De Nirovi, který se s Pescim přátelil, mu ale nabídl, aby si ze zbytku neobsazených rolí vybral kteroukoli jinou.
Pesci si vybral Frankieho, jehož role byla ve scénáři mnohem větší, než jaká nakonec byla ve výsledném filmu, protože hodiny materiálu byly vystřiženy.
Během natáčení hrála hudba Ennia Morriconeho
Vzhledem k tomu, že plánování i natáčení filmu trvalo velmi dlouho, Ennio Morricone dokončil hudbu ještě před polovinou natáčení. Leone následně na place během natáčení pouštěl již hotovou filmovou hudbu, aby vytvořil působivější atmosféru.
Sergio Leone chtěl film vydat ve dvou částech
Na konci natáčení měla stopáž filmu Tenkrát v Americe více než osm hodin. Sergio Leone a jeho střihač Nino Baragli následně dokázali film zkrátit na šest hodin.
Režisér měl původně v plánu tento šestihodinový opus rozdělit na polovinu a vydat jej ve dvou tříhodinových částech. To ale producenti odmítli, a tak Sergio Leone musel snímek ještě více zkrátit.
Další krácení na úkor kvality
Sergio Leone film tak zkrátil na 251 minut, s nimiž byl spokojen, producentům se ale stopáž stále zdála příliš dlouhá, a tak naléhali, aby snímek ještě více zkrátil. Stopáž pro premiéru v Cannes nakonec měla 229 minut.
Americkým distributorům se však film stále zdál dlouhý, a tak jej proti režisérově vůli zkrátili na pouhých 139 minut, čímž filmu velmi uškodili a učinili ho téměř nepochopitelným.
Zdroj: imdb.com, cinephiliabeyond.org, facts.net