Andělé a démoni: Kde končí pravda a kde začíná fikce?

Stejně jako Šifra mistra Leonarda i snímek Andělé a démoni v sobě zajímavým způsobem míchá fakta a fikci. Dělá to tak dokonale, že diváci často nejsou schopni rozlišit, co je skutečné a co je vymyšlené. Úkolem hlavní postavy Roberta Langdona je tentokrát zabránit zničení Vatikánu „antihmotovou bombou“ a zachránit čtyři unesené kardinály ze spárů spolku známého jako ilumináti. Přinášíme vám odpovědi na několik otázek, které se vám při sledování filmu možná honily hlavou.

Kdo jsou ilumináti? Je tato tajná společnost skutečná?

Ano, tato společnost opravdu existuje. Řád iluminátů byl založen 1. května 1776 na univerzitě v německém Ingolstadtu. Jeho členy byli volnomyšlenkáři a intelektuálové, jejichž původním cílem bylo svrhnout římskokatolické a politicky konzervativní bavorské království a nahradit ho liberální republikou. Název řádu pochází z latinského výrazu illuminatio neboli osvícení.

Je logo iluminátů použité ve filmu historicky přesné?

Ne, není. Logo pro film vytvořil výtvarník a filozof John Langdon, přítel otce Dana Browna, který byl částečně inspirací pro hlavního hrdinu Roberta Langdona. Spisovatel ho pověřil, aby vytvořil grafický ambigram pro slovo „ilumináti“ a „iluminátský diamant“ ze slov země, vzduch, oheň a voda.

Opravdu se Galileo a Bernini spikli proti Vatikánu?

Pravdou je, že italský fyzik, matematik, astronom a filozof Galileo Galilei byl v 17. století pronásledován církví za to, že věřil, že se Země točí kolem Slunce. Brown ve filmu ale naznačuje, že Galileo byl zakládajícím členem iluminátů. Sochař Gian Lorenzo Bernini, který svými úžasnými díly zaplnil Řím i Vatikán, je ve filmu vylíčen jako vysoce postavený člen iluminátů.

Obojí ale není možné vzhledem k tomu, že Bernini zemřel v roce 1680 a Galileo v roce 1642. oba tak žili nejméně o sto let dříve, než by se mohli stát členy iluminátů.

Může antihmota „vyhodit do povětří“ město?

Podle fyziků je pravda, že když se antihmota dostane do kontaktu s hmotou, tak anihiluje. To znamená, že hmotnost částice a její antičástice se přemění na čistou energii.

Anihilace antihmoty a hmoty ve velkém měřítku by teoreticky mohla být využita destruktivním způsobem. Zatím ale neexistuje způsob, jak vytvořit antihmotu v tak velkém množství, aby mohla být použita v bombě, ani jak ji případně přepravit.

Jak je to ve skutečnosti se čtyřmi řekami na Berniniho slavné fontáně?

Tuto fontánu najdeme na římském náměstí Piazza Navona. Čtyři sochy reprezentují čtyři velké řeky, které se nacházejí na kontinentech, v nichž měl papež duchovní autoritu. Ganga symbolizuje Asii, Nil symbolizuje Afriku, Dunaj symbolizuje Evropu a Rio de la Plata symbolizuje Ameriku.

Film ale tvrdí, že řeky, které Berniniho fontána zobrazuje, představují čtyři hlavní řeky Starého světa. To ale není pravda, neboť Rio de la Plata, která se nachází na hranicích Argentiny a Uruguaye, patří do Nového světa.

Zdroj: insidescience.org, counterbalance.org, imdb.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu