Zjizvená tvář: Vynikající Al Pacino ve skvělém mafiánském filmu se spoustou nezapomenutelných scén

Ačkoli je tento film někdy označován „jen“ jako remake stejnojmenné gangsterské klasiky z roku 1932, ve skutečnosti jde o velkolepý snímek, který je téměř dvakrát delší než originál. Režisér Brian De Palma a scenárista Oliver Stone převzali základní strukturu Hawksova filmu a přenesli ji do moderní doby. Snímek ve své době šokoval mnoho diváků kvůli extrémnímu násilí, hojným vulgarismům a častým scénám užívání drog, které se v něm objevují.

Kokain jako rekvizita

Zatímco originál z 30. let byl o tom, jak prohibice vytvořila mafii, film z roku 1983 je o tom, jak protidrogové zákony vytvářejí „drogové bosse“. Nesporný vliv na úspěch filmu měl Al Pacino, který neskutečným způsobem ztvárnil hlavní roli Tonyho Montany, kubánského přistěhovalce, který v Miami vybudoval kokainové impérium.

Po premiéře snímku Zjizvená tvář se rozšířila fáma, že kokain šňupaný ve filmu byl údajně skutečný. Tvůrci filmu sice tvrdili, že šlo jen o filmovou rekvizitu, nikdy ale nebylo odhaleno, o co přesně se jednalo. Obvykle se v kinematografii k podobným účelům používá sušené mléko.

Oliver Stone při psaní scénáře bojoval s vlastní závislostí

Scenárista Oliver Stone mohl při psaní příběhu o sklouznutí Tonyho Montany k závislosti na kokainu čerpat z vlastních zkušeností, protože sám s touto závislostí bojoval. Scénář začal psát na Floridě a v Karibiku, kde vedl rozhovory s policisty a zločinci, aby získal co nejvíce ucelený pohled na nelegální obchod s drogami.

To však jen podporovalo jeho závislost, a tak se později přestěhoval do Paříže, aby změnil prostředí. Zde se mu podařilo závislost na kokainu překonat, a scénář tak dopsal „čistý“.

Zbraně byly synchronizovány s kamerami

Ve většině akčních filmů, v nichž se objevují střelné zbraně, si diváci mohou všimnout, že záblesky z hlavně zbraně se zřídkakdy shodují s okamžikem, kdy herci stisknou spoušť. Je to proto, že po natočení těchto scén z různých úhlů a následném sestříhání celku může být obtížné udržet obě věci v souladu.

Produkčnímu týmu, který pracoval na filmu Zjizvená tvář, se podařilo zajistit větší synchronizaci tím, že rekvizitní zbraně byly vybaveny speciálními elektronickými zařízeními, což znamenalo, že střílely pouze tehdy, když byla otevřena závěrka filmové kamery.

Matka Al Pacina byla jen o čtyři roky starší než on

Zjizvená tvář je jedním z těch komorních gangsterských filmů, v nichž se setkáváme s matkou hlavního hrdiny. Matku Tonyho Montany, která je ve filmu označována jednoduše jako „Mama Montana“, ztvárnila Miriam Colon. Paradoxní je, že v reálném životě byla herečka jen o čtyři roky starší než Al Pacino.

Miami je ve skutečnosti Los Angeles

Poté, co bylo oznámeno, že snímek Zjizvená tvář bude příběhem kubánského přistěhovalce, který se stal drogovým králem v Miami, byla místní kubánská komunita velmi pobouřena.

V Miami se následně vedla celoměstská debata o tom, zda má být štábu povoleno ve městě natáčet. Městská rada nakonec rozhodla, že natáčení nepovolí. V důsledku toho se tak většina filmu natáčela v Los Angeles. Některé ulice a budovy v Los Angeles byly poměrně nákladně upraveny, aby vytvořily vzhled a atmosféru Miami.

Slavné herečky, které byly zvažovány pro roli Elvíry

Roli manželky Tonyho Montany ve filmu skvěle zahrála mladá Michelle Pfeifferová. Herečka ale ve skutečnosti nebyla první volbou producentů pro tuto roli. Producenti preferovali Glenn Close, filmové studio ale jejich rozhodnutí neschválilo.

Následně se objevila další slavná jména jako Sigourney Weaverová, Geena Davisová, Sharon Stoneová nebo Carrie Fisherová. Šanci ale nakonec dostala Michelle Pfeifferová.

Zdroj: imdb.com, eightieskids.com, mentalfloss.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu