Talentovaný pan Ripley: Brilantní, netradiční, pod kůži deroucí se thriller s psychologií jako vyšitou od Dostojevského

Po úspěchu Anglického pacienta mohl režisér Anthony Minghella natočit jakýkoli film. Rozhodl se adaptovat román Patricie Highsmith z roku 1955 o postavě jménem Tom Ripley a v průběhu let se ukázalo, že dobře udělal. Psychologický thriller obstál ve zkoušce časem a dnes je považován za jeden z nejstylovějších filmů kinematografie, který diváky přenesl na okouzlující italskou riviéru 50. let. Je to „la dolce vita“, dokud nepřijde Tom Ripley.

Variace na americký sen

Tom Ripley žije bez prostředků v New Yorku. Jednoho dne si ho bohatý Herbert Greenleaf splete se spolužákem svého syna Dickieho, který si žije v Itálii. Tom následně přijme od rodiny Greenleafů peníze s úkolem přivést marnotratného syna zpět domů. Jakmile se s Dickiem setká, propadne jeho kouzlu a změní názor. To, co mohlo začít zamilovaností a možná i láskou k Dickiemu, skončí tragicky, když ho impulzivně zabije.

Tom se pak rozhodne stát se Dickiem a přestěhovat se do Říma. Zbytek filmu stráví životem za Dickieho peníze a zároveň se snaží vyhnout dopadení. Ripley je sice americký snílek, který dělá, co je nutné, aby získal lepší život a změnil společenskou třídu, ale je to ještě americký sen, když k tomu, abyste zbohatli, musíte zabít několik lidí?

Štěstí na herecké obsazení

Anthony Minghell věděl, že pro úspěch filmu bude stěžejní obsazení správných herců, kteří by se vžili do jeho pojetí literárních postav. Do hry vstoupil nabitý mladý herecký ansámbl, z nějž se velmi brzy všichni stali hollywoodskými hvězdami – Matt Damon, Gwyneth Paltrow, Jude Law, Cate Blanchett a Philip Seymour Hoffman, který tragicky zemřel v roce 2014. Mimochodem všech pět herců bylo později nominováno na Oscara a všichni kromě Lawa ho získali.

Dokonalý Matt Damon

Nejdůležitější bylo samozřejmě obsadit dobrého Ripleyho a Matt Damon se pro tuto roli skvěle hodil. Damonův vzhled „amerického skauta“ mu zde skvěle slouží, protože je neustále podceňován, v neuvěřitelně vrstevnatém výkonu.

Jeho Ripley je vlastně mnoha různými lidmi v jednom člověku, dokáže být vystrašený, zamilovaný, okouzlující, vražedný, nesvůj ve své kůži, chytrý i machiavelistický. Díky Damonovu herectví Ripleymu věříte každou emoci, kterou prožívá. Herec hraje postavu tragicky, dává jí více lidskosti než v knize, ale ve všem, co Ripley dělá, vidíte jeho ambice.

Co postava, to slavné jméno

Gwyneth Paltrow byla v době natáčení pravděpodobně nejznámější a v roli Marge Sherwood podává skvělý výkon. Dodává postavě důstojnost v něčem, co by mohlo být nicotnou rolí, kdyby ji hrál někdo jiný. Je empatická vůči Tomovi a chápe víc, než se na první pohled zdá.

Ačkoli už natočil Gattacu, byl to až tento snímek, který znamenal v kariéře Juda Lawa průlom. Jako Dickie Greenleaf je tak charismatický, že když Marge řekne: „Když se vám Dickie věnuje, je to, jako by na vás svítilo slunce, a je to nádhera.“, věříte jí to, protože od něj též nemůžete odtrhnout oči.

Philip Seymour Hoffman se už v několika filmech objevil jako skvělý charakterní herec, ale až po Talentovaném panu Ripleyovi začal být uznáván jako jeden z nejlepších herců své generace. Během následujících dvou let se objevil ve filmech Magnolia, Bezva polda, Velké trable malého města nebo Na pokraji slávy. Ve filmu má sice jen několik málo scén, ale vy si zapamatujete každou z nich.

V neposlední řadě je tu Cate Blanchett, Minghellovi se práce s ní natolik zalíbila, že její roli oproti románu rozšířil. Její výkon v roli Meredith Logue dokonale ukazuje rozpaky těch, kteří mají všechno.

Mistrovsky vymyšlené, mistrovsky zfilmované

Režisér Anthony Minghella v roce 1999 vytvořil jedinečnou adaptaci románu Patricie Highsmith, která vyhovovala jeho představám. Posunul příběh do padesátých let a z Ripleyho udělal o něco méně vypočítavého sociopata.

Jeho film je stylizovaný a ukazuje neuvěřitelně krásnou Itálii 50. let. Zemi, kde vládne slunce, jízda na lodi, večírky a zábava. Natáčel na pobřeží Amalfi, v Římě a Benátkách a jeho Itálie je taková, v jaké bychom všichni chtěli žít.

O téměř čtvrt století později je Talentovaný pan Ripley stále aktuálním filmem, filmem o „la dolce vita“, podvodech, zradě, smrti a bolesti. Pokud máte dvě hodiny volného času, doporučujeme vám snímek znovu zhlédnout. Nebudete litovat.

Zdroj: imdb.com, theringer.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu