Snídaně u Tiffanyho: Legendární snímek mohl vypadat úplně jinak, s Marilyn Monroe jako Holly i bez slavné Moon River

Ve filmu Snídaně u Tiffanyho z roku 1961, natočeném podle novely Trumana Capoteho, si Audrey Hepburnová zahrála Holly Golightlyovou, jednu z nejikoničtějších postav, které se do té doby objevily na filmovém plátně.

Marilyn Monroe roli odmítla

Autor knižní předlohy Truman Capote si v roli Holly vždy představoval slavnou Marilyn Monroe. Ta dokonce poté, co společnost Paramount zakoupila práva k filmu, natočila i dvě zkušební scény. Její umělecká poradkyně Paula Strasbergová, která měla na herečku velký vliv, jí ale roli rozmluvila. Důvodem byla obava, že by si rolí mohla zkazit reputaci. Tvůrci filmu se po odchodu slavné hvězdy rozhodli scénář mírně poupravit a udělat Holly „duchaplnější“. To společně s nevinným šarmem Audrey Hepburnové mělo za následek to, že mnozí diváci si vlastně podstatu jejího vydělávání na živobytí vůbec neuvědomovali.

Slavné šaty byly ušity na zakázku

Když se řekne Snídaně u Tiffanyho, většině z nás se vybaví scéna, ve které stojí Audrey Hepburnová v elegantních černých šatech před výkladní skříní světoznámého klenotnictví a v ruce drží croissant a kávu.  Šaty se následně zapsaly nejen do historie kinematografie, ale také módy jako takové. Tak zvané „malé černé“ se staly celosvětovým fenoménem, který toužila mít v šatníku každá žena. Původní model navrhl na zakázku Hubert de Givenchy. V roce 2006 byly šaty vydraženy v aukční síni Christie’s za více než 900 000 dolarů. Mimochodem snímek obnovil též popularitu držáků na cigarety, které se na začátku šedesátých let již běžně nepoužívaly.

Scéna s večírkem se natáčela šest dní

Známá scéna z večírku se ve studiu natáčela šest dní. Všichni komparzisté, kteří hráli hosty, byli přátelé režiséra Edwardse. Bylo použito pravé šampaňské, přes sto litrů nealkoholických nápojů, šedesát kartonů cigaret, párky v rohlíku, uzeniny, hranolky i sendviče. K vytvoření dostatečného množství kouře byly dokonce přivezeny dýmáky, které používají včelaři.

Píseň Moon River se do filmu málem vůbec nedostala

Po prvním předpremiérovém promítání filmu prezident Paramount Pictures Marty Rankin údajně řekl, že píseň musí být vyřazena, neboť se do filmu vlastně vůbec nehodí. Na to ale Hepburnová odpověděla, že ji z filmu vystřihnou jen přes její mrtvolu. Její tvrdohlavost se vyplatila, Moon River následně získala Oscara za nejlepší původní píseň.

Paula mohl hrát Steve McQueen

Režisér snímku Blake Edwards chtěl do hlavní mužské role obsadit Steva McQueena. Ten byl ale v té době pod smlouvou a kontrolou televize CBS, která začínajícímu herci odmítla dát volno z natáčení seriálu Wanted: Dead or Alive, kde hrál hlavní roli.

Byt Holly se prodal za téměř sedm a půl milionu dolarů

Záběry z interiéru bytu Holly se natáčely ve studiích Paramountu, pro exteriéry tvůrci vybrali dům na East 71st Street v New Yorku. V roce 2015 jej koupila jedna společnost za 7,4 milionu dolarů.

Zdroj: mentalfloss.com

Autor: Martina Šťastná
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu