Smrtonosná zbraň: Jednička byla dokonalá, dvojka jedním z mála pokračování, které dosáhlo stejné úrovně, a ani trojka a čtyřka nezklamaly

Díky skvělému scénáři Shanea Blacka definoval snímek Smrtonosná zbraň na řadu let filmy o policejních parťácích. Díky akční zápletce s tajemstvím a fantastické chemii na plátně, o kterou se podělili Mel Gibson a Danny Glover, se Smrtonosná zbraň stala dostatečně velkým kasovním trhákem, aby dala vzniknout hned třem pokračováním. A o natočení čtvrtého dílu se už mnoho let stále hovoří.

Kdo všechno mohl hrát Riggse?

Většina z nás si dnes v roli Martina Riggse nedokáže představit nikoho jiného než Mela Gibsona, nicméně původně se uvažovalo o mnoha jiných hercích. Hlavním kandidátem byl především Bruce Willis. Ten dal ale nakonec přednost jinému akčnímu filmu – Smrtonosné pasti, která z něj udělala hvězdu první velikosti.

Kromě Willise byli pro roli Riggse zvažováni též Nicolas Cage, Michael Douglas, Al Pacino či Kurt Russell. Zvláštní shodou okolností byl Gibson zvažován i pro roli Willise ve Smrtonosné pasti, kterou rovněž produkoval Joel Silver.

Inspirace zaměstnanci Disneylandu

Joe Pesci se jako Leo Getz poprvé objevil ve Smrtonosné zbrani 2. Postava byla původně napsána jako zženštilá, ale Pesci ji tak nechtěl hrát, a tak se místo toho rozhodl hrát ji jako „zoufalce“, který se chce zalíbit lidem. Jeho hláška „okay, okay, okay“ byla údajně založena na způsobu, jakým se zaměstnanci Disneylandu chovají k návštěvníkům.

Jet Li musel zpomalit

Když Jet Li natáčel bojové sekvence pro Smrtonosnou zbraň 4, což byl Liův americký filmový debut a zároveň první film, ve kterém hrál padoucha, musel mu režisér Richard Donner říct, aby zpomalil své pohyby. Li se pohyboval rychleji, než ho dokázaly zachytit kamery.

Původně byli Riggs a Murtaugh temnější

První verze Smrtonosné zbraně, kterou napsal Shane Black již v roce 1985, představovala Riggse a Murtaugha jako mnohem temnější postavy. Oba měli flashbacky z doby, kdy byli ve Vietnamu, přičemž Riggs vzpomínal na to, že byl legendárním strojem na zabíjení, a Murtaugh na to, že během výcviku omylem zabil holýma rukama mladého vojáka, ještě než šel do války.

Nejdražší scéna

Scéna ve filmu Smrtonosná zbraň 2, v níž Riggs vytrhne padouchovi z pod střechy domu na vrcholku hory kůly a celá budova se sesune dolů, si vyžádala více než 500 000 dolarů z rozpočtu filmu. Celkový rozpočet filmu činil přibližně 30 milionů dolarů, takže taková částka za natočení jediné scény filmu rozhodně nebyla zanedbatelná.

Murtaughovy děti hrají stále stejní herci

Přestože série filmů Smrtonosná zbraň vznikala v průběhu více než deseti let a bylo by snadné přeobsadit některé role, Murtaughovy děti hráli v každém filmu stejní herci. Ve Smrtonosné zbrani 4 je Murtaughova dcera zasnoubena s mladým detektivem jménem Lee Butters. Předtím, než roli získal Chris Rock, se o ni ucházeli Eddie Murphy, Will Smith a Chris Tucker.

Robert De Niro a Smrtonosná zbraň

Padouchem ve filmu Smrtonosná zbraň 3 je Jack Travis, bývalý poručík losangeleské policie, který ve městě vede gang pašeráků zbraní. Když se na snímku začalo pracovat, uvažovalo se o tom, že roli získá Robert De Niro. Roli Travise ale nakonec ztvárnil méně známý herec Stuart Wilson, který se objevil i v akčních filmech, jako byl Nepřítel státu či Jednotka příliš rychlého nasazení.

Riggs měl původně ve Smrtonosné zbrani 2 zemřít

Když se první snímek stal hitem, producent Joel Silver se rozhodl natočit pokračování a najal opět Shanea Blacka, aby napsal scénář. Black se spojil se spisovatelem Warrenem Murphym a napsal pokračování, které bylo ale mnohem temnější a násilnější, než Silver hledal.

Silver chtěl, aby pokračování bylo odlehčenější než originál, s větším množstvím humoru, ale Black šel vlastně opačným směrem. Navíc Black zabil Riggse a Silver ho chtěl nechat naživu pro další pokračování. Nakonec tak scénář Smrtonosné zbraně 2 napsal Jeoffrey Boam.

Zdroj: imdb.com, eightieskids.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu