Tenkrát v Hollywoodu: Film plný překvapení, přičemž o většině z nich jste pravděpodobně ani nevěděli

Čtyři roky starý celovečerní film Quentina Tarantina byl na jednu stranu pokračováním jeho série všeobecně oceňovaných děl, zároveň se ale neobešel bez určité kontroverze kvůli svému zobrazení Hollywoodu konce 60. let a několika historických postav. Několik momentů sice polarizovalo diváky i kritiky, ale Brad Pitt, Leonardo DiCaprio i ostatní herci předvedli úžasné výkony.

Zápletka

Film Tenkrát na západě sleduje herce Ricka Daltona, kterého hraje Leonardo DiCaprio, a jeho kaskadéra Cliffa Bootha v podání Brada Pitta, kteří se na sklonku své kariéry snaží najít smysluplnou práci v rychle se měnícím Hollywoodu roku 1969.

Rick získal slávu a bohatství díky účinkování v seriálovém televizním westernu z padesátých let, který opustil a pokusil se o filmovou kariéru, jenže zjistil, že průmysl kolem sebe už nepoznává. Jeho problémy se ještě zvýrazní, když se vedle něj nastěhuje režisér Roman Polanski se svou novou ženou, nadějnou herečkou Sharon Tateovou.

James Stacy

Herec Timothy Olyphant ztvárnil Jamese Stacyho. Ve filmu sice nehrál hlavní roli, ale jako portrét jedné z největších hvězd té doby zapůsobil. Ve svém posledním vystoupení je Stacy k vidění, jak opouští natáčení seriálu Lancer na motorce.

Je to narážka na skutečnost, že skutečný Stacy přišel o levou nohu a ruku, když do jeho motocyklu narazil opilý řidič. Později se Stacy vrátil k herectví a ve filmech jako Patrola mu byly speciálně napsány role, které se přizpůsobily jeho postižení.

Pussycat

Ve filmu vystupuje spousta členů Mansonovy rodiny. Někteří z nich jsou založeni na skutečných osobách, jiní jsou smyšlení. Postava Pussycat v podání Margaret Qualley je však jiná, byla složena z několika různých skutečných lidí.

Její přezdívka vychází z přezdívky Kathryn Lutesingerové „Kitty Kat“, ale její charakteristika byla založena na Ruth Ann Moorehouseové, kterou Charles Manson posílal, aby lákala bohaté muže zpět na Spahnův ranč.

Smrt Cliffovy manželky

Jedna z nejasností filmu se týká otázky, zda Cliff Booth zavraždil svou ženu. Flashback naznačuje, že ji sice zabil, ale byla to nehoda s harpunovou pistolí. Nicméně vzhledem k tomu, že se to stalo mimo záběr, si nemůžeme být jisti.

Záhada kolem smrti Billie Boothové na lodi je odkazem na záhadnou smrt Natalie Woodové. Případ nebyl nikdy vyřešen kvůli rozporuplným výpovědím svědků.

Burt Reynolds a Luke Perry

Ve filmu se původně měla objevit i hollywoodská legenda Burt Reynolds, ale zemřel dříve, než mohl své scény natočit. Šlo o roli George Spahna, majitele ranče, který Mansonova rodina využívala jako svůj domov. Po hercově smrti role připadla Bruci Dernovi.

Pro Luka Perryho byla jeho role v tomto filmu poslední. Ujal se role herce Wayna Maundera, který hraje Scotta Lancera po boku DiCapriova Ricka v televizním westernu Lancer. Perry, který byl známý především svou rolí Dylana v seriálu Beverly Hills 90210, zemřel v březnu 2019 na mozkovou mrtvici.

Kontroverze kvůli Sharon Tateové a Bruci Lee

Sharon Tateová neměla ve filmu mnoho replik. Přestože její sestra Debra po setkání s Tarantinem a přečtení scénáře nakonec dala filmu své požehnání, nebyla s konečným ztvárněním Sharon ve filmu spokojena.

Rovněž ztvárnění Bruce Lee bylo jedním z nejkontroverznějších momentů filmu. Jeho dcera se rozhořčila nad zobrazenou arogancí legendy bojových umění. Původně měl dokonce jeho souboj s Cliffem skončit Cliffovým vítězstvím.

Damon Herriman

Na to, že film byl původně popisován jako film o kultu Charlieho Mansona a jeho vraždách, má Manson ve skutečnosti na plátně mizivé množství času. Dává to smysl. Příběh osvětluje a oslavuje poslední dny minulé éry a neměl se soustředit na to, co ji zničilo.

Zajímavé je, že Damon Herriman si zahrál proslulého vůdce sekty jak ve filmu, tak v televizním pořadu Mindhunter: Lovci myšlenek.

Partizáni

Jeden z fiktivních filmů, ve kterém si Rick Dalton zahrál, se jmenuje Čtrnáct pěstí McCluskeyho. Krátký úryvek z něj je ukázán na začátku filmu. Ve skutečnosti se jedná o záběry z existujícího filmu.

Oním filmem byli Partyzáni. Příhodně si v něm zahrál Adam West, jehož nejslavnější rolí byl Batman v populárním televizním seriálu z 60. let.

Nečekaný konec

Quentin Tarantino v různých rozhovorech uvedl, že konec filmu paradoxně vymyslel jako první a od něj se odvíjel scénář. První a druhé dějství bylo navrženo tak, aby ospravedlnilo to, co se stane ve třetím dějství. Závěr filmu sice polarizoval diváky i kritiky, ale většina ho chválila jako úžasně nečekaný.

Před střihem měl film 4 hodiny a 30 minut

Oblíbený střihač Tarantinových filmů Fred Raskin stál před velkou výzvou, když první sestřih filmu Tenkrát v Hollywoodu byl asi o dvě hodiny delší, než bylo třeba. Následně Tarantino a Raskin společně vybrali, které scény vystřihnout, a zkrátili stopáž na konečné dvě hodiny a čtyřicet minut.

Ocenění

Snímek Tenkrát v Hollywoodu byl v roce 2020 nominován na celkem deset Oscarů, a to za nejlepší film, nejlepšího herce v hlavní roli, nejlepšího herce ve vedlejší roli, nejlepší režii, původní scénář, kameru, mix zvuku, kostýmy, výpravu a střih zvuku. Nakonec získal sošky dvě, za nejlepší výpravu a Brad Pitt za nejlepšího herce ve vedlejší roli. Kromě toho získal snímek též tři Zlaté glóby a jednu cenu BAFTA.

Zdroj: imdb.com, hollywoodreporter.com, cinemablend.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu