Smrt čeká všude: Jeden z nejlepších válečných snímků natočila žena

Snímek Smrt čeká všude z roku 2008 je adrenalinový válečný film, který se točí kolem ožehavého tématu, jakým byla válka v Iráku. Děj se zaměřuje na počínání skupiny amerických pyrotechniků, expertů na zneškodňování bomb. Režisérka Kathryn Bigelowová se díky němu stala první ženou, která získala cenu za nejlepší režii zároveň na Oscarech, BAFTA a cenách Directors Guild of America.

Nelehké natáčení

The Hurt Locker je založen na vyprávění Marka Boala, novináře na volné noze, který byl nasazen do amerického pyrotechnického oddílu ve válce v Iráku a později napsal scénář. Natáčení probíhalo v Kuvajtu a Jordánsku. Některé lokace byly od iráckých hranic vzdáleny méně než tři míle a v některých rolích a jako kompars byli ve filmu využiti místní iráčtí uprchlíci. Část natáčení probíhala během muslimského měsíce ramadánu, který je charakteristický půstem od východu do západu slunce. Během ramadánu je zakázáno kouřit, jíst a pít na veřejnosti během denního světla. Nemuslimští členové štábu se tak z respektu k jordánským zákonům ukrývali a stravovali ve stanech a speciálních hotelech s okny zakrytými koberci.

Role Jamese Camerona

Kathryn Bigelowová byla na přelomu osmdesátých a devadesátých let manželkou slavného režiséra Jamese Camerona. Údajně to byl právě on, kdo svou bývalou manželku přesvědčil, aby film režírovala. Původně si totiž nebyla jistá, zda se do tohoto válečného a v mnohém ožehavého tématu pustit. Poté, co si Cameron přečet scénář, ji ale přesvědčil, aby to zkusila.

Rivalita s Avatarem

Navíc na předávání řady filmových cen v roce 2009 došlo k paradoxní situaci, že spolu soupeřily snímky obou bývalých manželů, neboli Smrt čeká všude a Avatar. Nutno dodat, že celkové skóre vyhrála Kathryn Bigelowová. Její snímek získal šest sošek Oscara, za nejlepší film, režii, původní scénář, střih, mix zvuku a střih zvuku, a rovněž šest cen BAFTA, za nejlepší film, režii, původní scénář, kameru, střih a zvuk. James Cameron se za Avatar musel „spokojit“ s třemi soškami Oscara, za kameru, výpravu a vizuální efekty, a dvěma cenami BAFTA, za výpravu a vizuální efekty. Kromě toho ale získal i dva Zlaté glóby, ten snímek Smrt čeká všude nezískal ani jeden.

Zdroj: imdb.com, tvovermind.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu