Podraz: Ve kterých scénách musel Newman použít dvojníka a proč potřeboval, aby byl film úspěšný?

Lidé milují dobré filmy o loupežích a podvodech. Milují také Roberta Redforda a Paula Newmana. Co se stane, když to všechno v roce 1973 spojíte dohromady? Vznikne kultovní snímek Podraz. I téměř padesát let po svém vzniku si film stále zachovává své kouzlo a kvalitu.

Podraz a Butch Cassidy a Sundance Kid

Ve filmu Podraz se znovu sešly hvězdy filmu Butch Cassidy a Sundance Kid, a to nejen v podání Newmana a Redforda. Oba filmy totiž režíroval George Roy Hill, který byl za film Butch Cassidy a Sundance Kid nominován na Oscara za nejlepší režii.

Gondorff byl původně vedlejší postavou

Ve filmu se Johnny Hooker v podání Roberta Redforda spojí se podvodníkem Henrym Gondorffem, kterého hraje Paul Newman, aby společně zničili násilnického zločineckého bosse Doyla Lonnegana. Zpočátku byl přitom Gondorff pouze vedlejší postavou stárnoucího podvodníka. Pak se ale roli upsal Newman, který zjistil, že ve filmu má hrát Redford. Následně se stala postava mnohem důležitější a zároveň se z ní stal „švihák“.

Paul Newman a hraní karet

Newmanova postava je podvodník, který je velmi dobrý v kartách. Naučit se karetní triky by ale Newmanovi zabralo mnoho času, a na to během natáčení nebyl čas. Místo toho byly při natáčení manipulací s kartami použity ruce dvojníka, technického poradce Johna Scarne.

Producent zapůjčil klíčovou rekvizitu

Tony Bill, jeden z producentů filmu, byl velkým fanouškem starožitných aut. To se velmi hodilo, protože byl schopen zapůjčit filmu Pierce Arrow z roku 1935, který posloužil jako Lonneganův vůz.

Naštěstí pro Newmana byl film velkým hitem

V dnešní době považujeme Newmana za jednu z velkých filmových hvězd 20. století. V sedmdesátých letech prožíval trochu neúspěšné období. Před filmem Podraz bylo totiž jeho pět předchozích snímků považováno za zklamání. Podraz se ale líbil všem, kritici ho zbožňovali, diváci na něj chodili v houfech. Natočení filmu přišlo na 5,5 milionu dolarů, ale snímek následně vydělal téměř 160 milionů dolarů. Po zohlednění inflace je to přes 800 milionů dolarů. Snímek byl nominován na neuvěřitelných deset Oscarů, získal jich sedm, za původní scénář, režii, střih, adaptovanou hudbu, výpravu a kostýmy. Mimo to film získal také hlavní cenu za nejlepší film.

Pocta filmům z 30. let

Ačkoli se film odehrává v roce 1936, Hill nechtěl natočit film, který by působil tak, že se odehrává ve 30. letech. Místo toho chtěl natočit film, který by působil jako film natočený ve 30. letech. Proto sledoval spoustu filmů z té doby a přebíral z nich různé věci. Například nepoužil kompars, protože si všiml, jak málo komparzu bylo v kriminálních filmech z 30. let.

Titulkové karty

Jednotlivé části filmu jsou uváděny titulkovými kartami. To už se dnes moc často nevidí, ale u těchto titulků toho bylo ještě víc, co bylo návratem do minulosti. Byly navrženy tak, aby vypadaly jako ilustrace z časopisu Saturday Evening Post, populární publikace z 30. let.

Anachronická hudba

Snímek je dodnes připomínán díky ragtimovému soundtracku. Ten zahrnoval několik písní Scotta Joplina, které předělal Marvin Hamlisch, jenž přispěl i několika původními skladbami. Ve skutečnosti ale vrchol ragtimu již nastal a Joplin ve 30. letech populární nebyl. Důvodem, proč tuto hudbu použili, bylo to, že Joplinovy písně byly použity v kriminálním filmu Veřejný nepřítel z roku 1931. Byl to další pokus o to, aby film působil jako kriminální film z 30. let.

Scénárista byl obviněn z plagiátorství

Když se David S. Ward rozhodl napsat scénář k filmu Podraz, pracoval ve společnosti, která produkovala vzdělávací filmy, a neměl za sebou žádné scénáristické zkušenosti. David Maurer napsal knihu literatury faktu s názvem Velký podvod, která pojednávala o dvou podvodnících, bratrech Fredovi a Charleym Gondorffových. Ward napsal film o dvou podvodnících, z nichž jeden se jmenuje Henry Gondorff. Maurerovi to bylo podezřelé, že zažaloval společnost Universal s odvoláním na plagiátorství. Rovněž televizní scénárista Roy Huggins prohlásil, že první polovina Podrazu je plagiátem jedné epizody jeho pořadu Maverick.

Existuje pokračování

Deset let po uvedení filmu Podraz bylo natočeno volné pokračování Podraz II, jehož scénář rovněž napsal  Ward. Tím ale spojitost s prvním filmem končí. Hill, Newman, Redford ani Shaw nejsou nikde k vidění. Doyla Lonnegana tentokrát hraje Oliver Reed a v hlavních rolích se objevují Jackie Gleason a Mac Davis.  

Zdroj: groovyhistory.com, imdb.com, mentalfloss.co

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu