Složka 64 aneb Oddělení Q odkrývá hrůznou etapu dánských dějin, která má k současnosti blíž, než by se na první pohled mohlo zdát

Skvělá detektivka, která se ale současně dotýká i palčivých společenských problémů minulosti a současnosti. To je Složka 64 neboli čtvrtá část filmové série, která vzniká na motivy úspěšných knih dánského spisovatele Jussiho Adler-Olsena. Jaký případ čeká na oblíbenou dvojici policistů Carla a Assada z Oddělení Q tentokrát?

Pro koho byla čtvrtá židle?

Stejně jako v předchozích filmech, i ve Složce 64 se Carlovi a Assadovi do rukou dostává velmi zajímavý případ. Dělníci při přestavbě jednoho opuštěného bytu v Kodani objeví za falešnou zdí tři mrtvá těla, která jsou naaranžovaná u jídelního stolu. Zároveň je u stolu i čtvrtá židle, která je neobsazená. Sofistikovaná zápletka, která na začátku nabízí více otázek než odpovědí.

Opravdu je Carl tak bezcitný?

Oproti předchozím třem filmům je Složka 64 obohacená rovněž o osobní linku, která se týká vztahu obou hlavních představitelů. Assad totiž dostal zajímavou pracovní nabídku. Když o ní řekne Carlovi, svému parťákovi, příteli a nadřízenému v jedné osobě, očekává určitou reakci. Na první pohled ale Carlovo chování vypadá spíš tak, že mu na Assadovi a jeho budoucnosti příliš nezáleží. Assadovo přeložení má proběhnout do týdne, a tak napětí v jejich vztahu svým způsobem ovlivňuje i vyšetřování případu.

Tajemství ostrova Sprogø

Při pátraní po ženě, která si tajemný byt pronajímala, zjišťují, že záhadně zmizela. Zároveň odhalují temnou kapitolu dánských dějin, která s případem souvisí. Jedná se o tajnou státem organizovanou „převýchovu“ dívek, které nesplňovaly požadavky na to, jaká má správná dívka v šedesátých letech být. Tyto dívky byly posílány na ostrov Sprogø. Za převýchovou se ale ve skutečnosti skrývaly praktiky, které se v mnohé podobaly nacistickým ideálům o rasové čistotě v době Třetí říše. Film v této souvislosti využívá metodu zajímavých retrospektivních prostřihů do minulosti, díky kterým divák vše lépe pochopí.

Hrůzné myšlenky stále přežívají

A také Carl a Assad krok za krokem odhalují podivné lékařské experimenty, které na ostrově probíhaly, a navíc zjišťují, že tato zrůdná minulost má své přesahy i do přítomnosti. Konkrétně do vysoké dánské politiky, kde začíná sílit vliv extremisticky orientované strany s názvem Čistý zítřek. Její plán se svým přístupem k „nepřizpůsobivým osobám“, například k imigrantům či sociálně a mentálně znevýhodněným, v mnohém shoduje s tím, k čemu docházelo v minulosti.

Složka 64 je tak velmi povedeným komplexním filmem s přesahem k tématům, která představují riziko i dnes a zdaleka nejen v Dánsku. Za zhlédnutí stojí i tři předchozí filmové případy charismatické dvojice nesoucí názvy Žena v kleci, Zabijáci a Vzkaz v láhvi. Mimochodem Jussi Adler-Olsen prozradil, že knižní série by měla mít celkem deset dílů.

Zdroj: variety.com, europeanfilmawards.eu, netflix.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu