Skrytý nepřítel: High-tech thriller, jehož téma je stále aktuálnější

Před šesti lety natočil režisér John Moore snímek s názvem I.T. V Čechách byl ale tento dramatický thriller uveden pod názvem Skrytý nepřítel. Metaforický titul naznačuje, že budeme mít co do činění s nebezpečím, které není vidět. Film je totiž plný nejmodernějších sledovacích systémů a softwaru, které se obrátí proti tomu, komu měli původně sloužit. Vítaný lidský nádech leží především na bedrech Pierce Brosnana, který přesvědčivě ztvárnil „analogového člověka v digitálním světě“.

Příliš techniky

Brosnan hraje Mikea Regana, leteckého magnáta, který se chystá rozšířit své podnikání pomocí nové aplikace ve stylu Uberu, která umožní majitelům letadel pronajímat svá letadla. Mike nepatří k mužům, kteří si rozumí s inovativními technologiemi, popravdě řečeno, často potřebuje pomoc své ženy Rose i tomu, aby si mohl uvařit kávu v jejich bohatě vybavené „chytré domácnosti“. A je mu krajně nepříjemné, když se mu uprostřed důležité prezentace porouchá počítačový systém v kanceláři.

Příliš důvěry

Naštěstí, nebo to tak alespoň zpočátku vypadá, Ed Porter, brigádník z IT oddělení v podání Jamese Frechevilla, dokáže systém znovu zprovoznit. Mike s úlevou a vděčností požádá Portera, aby jeho chytrý dům zbavil některých „technických závad“, jako je pomalá wi-fi apod. Brzy je mladíkovou prací natolik ohromen, že mu nabídne práci na plný úvazek. Což se ukáže jako velká chyba.

Mike zpočátku nevnímá, že jeho nový zaměstnanec působí poněkud zvláštně. Naopak diváci jeho psychopatické rysy odhalí poměrně brzy. Když se Porter stává stále agresivnějším ve své domnělé snaze stát se Mikeovým novým nejlepším přítelem a vykazuje všechny příznaky stalkera, například když se příliš přátelí s jeho dospívající dcerou Kaitlyn, rozhodne se Mike nastavit hranice. Všechny snahy ale selhávají, a tak nakonec Eda vyhodí a varuje ho, aby se od něj a jeho rodiny držel dál. To samozřejmě Porter rozhodně nedodrží, naopak.

Když technika nestačí

Stejně jako v mnoha jiných „techno-thrillerech“ se rozhodne využít svých počítačových schopností a přístupů k ovládání moderní technologie, které mu Mike naivně svěřil. Na dálku tak v Mikeově domě a autě způsobuje nejrůznější neplechy, od tragikomických až po velmi kruté. Mike se pokouší bojovat proti ohni ohněm a najímá si technicky zdatného Henrika, aby Portera porazil v jeho vlastní hře. Není ale vůbec překvapivé, že k uzavření věci je nakonec zapotřebí „staromódní low-tech výprask“.

Pierce Brosnan opět dokázal své kvality

I když scénář Dana Kaye a Williama Wishera má své slabiny, režisérovi se podařilo vytvořit slušné množství napětí, například během scény, v níž Porter posílá Rose e-mailem falešnou diagnózu rakoviny prsu. Poté i ti nejshovívavější diváci nepochybně usoudí, že si tento „technosadista“ zaslouží v podstatě cokoli, co se mu stane.

Pierce Brosnan velmi efektivně hraje hlavní postavu Mikea Regana jako obezřetného technofoba, který si sice až příliš zvykl na svou moc a úspěch, ale v hloubi duše si zachovává „alfa-samčí tvrdost“, která se hodí, když dojde na věc.

Zdroj: imdb.com, hollywoodreporter.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu