Čarodějky z Eastwicku: Ďábelsky skvělý Jack Nicholson, dokonale čarodějná hudba Johna Williamse a okouzlující proměna tří šedých myšek ve vampy

Čarodějky z Eastwicku, temný komediální horor o trojici žen v podání Cher, Susan Sarandon a Michelle Pfeiffer, které se zamilují do stejného muže. Problémem je, že z tohoto „muže“ se vyklube sám Ďábel, který se rozhodne proměnit všechny tři ženy ve své čarodějnice.

Režisér George Miller byl málem vyhozen

Režisér Šíleného Maxe George Miller byl poměrně nezkušený, když se ocitl u kormidla Čarodějek z Eastwicku. Jeho jedinou skutečnou hollywoodskou zkušeností do té doby byla režie jednoho segmentu ve filmu Zóna soumraku. Tato nezkušenost způsobila během natáčení problémy, protože Miller obtížně komunikoval s producenty a zástupci studia, dokonce si získal pověst podbízivého člověka poté, co se dobrovolně zbavil svého přívěsu, aby ušetřil peníze studia.

Jakmile si producenti uvědomili, že s Millerem lze snadno manipulovat, začali údajně do natáčení filmu neustále zasahovat a odmítali nakoupit rekvizity, které Miller potřeboval, nebo mu poskytnout dostatek kamer na snímání klíčových scén. Na oplátku Miller odmítal začít natáčecí den, dokud nebyly splněny všechny jeho požadavky, což producenty rozzuřilo natolik, že začali hledat nového režiséra. Millerovu práci zachránilo pouze Nicholsonovo naléhání, aby režisér pokračoval, jinak byl herec rozhodnut film opustit.

Roli Alex měla původně hrát Anjelica Hustonová

Jack Nicholson byl jedním z prvních herců, který byl do Čarodějek z Eastwicku obsazen. Ostatně režisér George Miller ho velmi obdivoval, což dávalo Nicholsonovi poměrně velkou moc. Například dokázal využít svého vlivu, aby přesvědčil svou dlouholetou přítelkyni Anjelicu Hustonovou k účasti na konkurz do role Alex.

Hustonová bohužel prožila katastrofální konkurz a později řekla, že okamžitě poznala, že to byl propadák, protože měla problémy s „těžkými“ dialogy. Roli Alex dostala jiná tmavovláska s elegantní, ale strašidelnou atmosférou, Cher, zatímco Hustonová si na roli čarodějnice musela počkat další tři roky. Její příležitost přišla v roce 1990, kdy byla obsazena do role „vrchní“ čarodějnice ve filmu Roalda Dahla Čarodějky.

Cher donutila Susan Sarandonovou vyměnit si role

Na první pohled se zdá, že každá z hereček je pro postavu, kterou hraje v Čarodějkách z Eastwicku, jako stvořená. Proto je překvapivé, že dokonce až do prvního dne natáčení se postavy stále vyměňovaly. Bylo to hlavně kvůli Cher.

Předtím, než se na scéně objevila Cher, měla Alex hrát Susan Sarandonová. Cher však nebyla spokojená, když jí byla nabídnuta role Jane, protože to byla právě Alex, která ji skutečně oslovila. Producenti nesmírně toužili využít Cheriny obrovské slávy a zapojit ji do filmu, a tak souhlasili s tím, aby si role vyměnily. Co se týče Sarandonové, ta se o tom, že bude hrát Jane, dozvěděla, až když se poprvé objevila na place. Naštěstí se k tomu postavila velkoryse.

Problém s tenisem

Jedna z nejpamátnějších scén v Čarodějkách z Eastwicku přichází, když Daryl pozve všechny tři dámy, aby si s ním zahrály tenis, což vede k tomu, že každá z žen je stále soutěživější, jak se snaží vyhrát hru a tím i jeho náklonnost. Vysoká emocionální sázka vrcholí tím, že tenisový míček se rozletí, protože všechny tři nechtěně začarují sílu svých citů.

Tenisový míček popírající fyzikální zákony byl samozřejmě vytvořen pomocí speciálních efektů, které má na svědomí společnost Industrial Light & Magic. Nakonec s nimi ale měli více práce, než se původně předpokládalo. Tři ženské hvězdy filmu byly bohužel tak špatné v tenise, že i normální údery musely být přidány dodatečně, takže tenisová scéna nakonec stála dvojnásobek původního odhadu.

Producent chtěl do filmu protlačit mimozemšťana

Producent Jon Peters byl podle všeho naprostý fanatik do mimozemšťanů a byl přesvědčen, že právě mimozemšťané jsou to, co je potřeba, aby Čarodějky z Eastwicku zaujaly. Podle režiséra George Millera Peters zřejmě viděl film Vetřelci a byl posedlý jeho kasovním úspěchem. Peters dokonce zašel tak daleko, že se na natáčení objevil s kaskadérem převlečeným za mimozemšťana a žádal Millera, aby ho obsadil do jakékoli scény. Miller a Jack Nicholson museli na protest opustit natáčení, dokud Peters nesouhlasil, že od tohoto nápadu upustí.

Zdroj: imdb.com, vulture.com, nytimes.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu