Sean Connery se ani s přibývajícím věkem nechtěl zcela vzdát role akčního hrdiny. Legendárnímu představiteli Jamese Bonda bylo šedesát pět let, když si společně s Nicolasem Cagem zahrál ve filmu Skála. A výsledek stál rozhodně za to. Co jste o tomto napínavém thrilleru z roku 1996 pravděpodobně nevěděli?
Scénář byl nejprve nabídnut Arnoldu Schwarzeneggerovi
Producenti filmu Don Simpson a Jerry Bruckheimer věděli, že chtějí pro snímek velká jména. Na začátku ale neuvažovali o Seanu Connerym nebo Nicolasi Cageovi. Prvním hercem, který byl osloven, byla jedna z největších ikon akčních filmů – Arnold Schwarzenegger.
Informace o tom, jaká role mu byla nabídnuta, se různí. Jako nejpravděpodobnější by se jevila Conneryho role Johna Masona, ale všeobecně se tvrdí, že mu ve skutečnosti byla nabídnuta Cageova role Stanleyho Goodspeeda. Ať to bylo jakkoli, Schwarzenegger odmítl, údajně proto, že první návrh scénáře na něj neudělal příliš dobrý dojem.
Smrt producenta Dona Simpsona
Snímek je věnován památce producenta Dona Simpsona, který zemřel v lednu 1996 ještě během natáčení. Simpson zemřel na selhání srdce, což byl pravděpodobně důsledek jeho notoricky známého divokého životního stylu.
Ve spolupráci s Jerrym Bruckheimerem byl Simpson v 80. a 90. letech jednou z nejvlivnějších osobností Hollywoodu, je podepsán pod takovými legendárními filmy, jako je Flashdance, Policajt z Beverly Hills, Top Gun či Bouřlivé dny. Po Simpsonově smrti pak Bruckheimer dosáhl dalších úspěchů jako sólový producent, zejména díky sérii Piráti z Karibiku.
Stínový scénárista Quentin Tarantino
Jak už to někdy u hollywoodských filmů bývá, na scénáři pracovalo mnoho různých scenáristů. Mezi ně se řadí například Jonathan Hensleigh, Aaron Sorkin či Quentin Tarantino. V titulcích filmu jsou ale oficiálně uvedeni pouze David Weisberg a Douglas S. Cook, kteří napsali první verzi scénáře, a Mark Rosner, který se postaral o první přepis.
Improvizující Nicolas Cage
Nicolas Cage začal snímek Skála natáčet hned po úspěchu filmu Opustit Las Vegas, za nějž získal Oscara za nejlepší mužský herecký výkon. Herec se údajně nechal slyšet, že roli vzal speciálně proto, aby dokázal, že se mýlili ti, kteří ho označovali za „příliš svérázného“.
Cage si dal nicméně záležet na tom, aby z experta na chemické zbraně Stanleyho Goodspeeda udělal ještě neobvyklejší postavu, než jaká byla původně napsána. Většinu svých replik během natáčení například mírně poupravil.
Pokračování, které se nikdy neuskutečnilo
Snímek Skála utržil v pokladnách kin přes 335 milionů dolarů, čímž se stal čtvrtým nejúspěšnějším filmem roku 1996. Režisér Michael Bay a producent Jerry Bruckheimer následně spolupracovali na katastrofickém eposu Armageddon, který byl ještě větším hitem.
Následovaly filmy Pearl Harbor či Mizerové 2. Snímek Skála jako by upadl v zapomnění. Bay nicméně přiznal, že měl nápady na pokračování, které by navázalo tam, kde první film skončil.
Sean Connery a jeho ubytování
Jednou z výhod toho, když jste tak legendární hvězdou, jako byl Sean Connery, je, že filmoví producenti se obvykle rádi přizpůsobí všem vašim rozmarům. Když ikona filmového plátna podepsala smlouvu na hlavní roli ve filmu Skála, učinila tak s různými podmínkami. Connery tak například trval na najmutí britských scenáristů Dicka Clementa a Iana La Frenaise, aby přepsali jeho dialogy do autentičtější britské podoby.
Když pak přišel čas začít natáčet na proslulém ostrově Alcatraz, měl herec na producenty další požadavek. Prohlásil, že chce mít na Alcatrazu vlastní „chatku“, protože nechce každý den jezdit mezi ostrovem a San Franciscem. Simpson a Bruckheimer mu samozřejmě vyhověli.
John Mason jako James Bond
Jméno Seana Conneryho bude vždy synonymem pro agenta 007. Skotský herec si kultovní postavu Iana Fleminga zahrál sedmkrát, včetně neoficiální bondovky Nikdy neříkej nikdy, a někteří fanoušci tvrdí, že film Skála je také jakási neoficiální bondovka.
Spekulují o tom, že John Mason, špičkový britský špion, je ve skutečnosti Bond a že byl před událostmi filmu Dr. No krátce vězněn v Alcatrazu a poté byl americkou vládou znovu zajat nějaký čas po událostech filmu Diamanty jsou věčné z roku 1971.
Studio nechtělo, aby se vše natáčelo na Alcatrazu
Původní plán byl takový, že na samotném Alcatrazu se bude natáčet jen několik dní v exteriérech a zbytek filmu se bude natáčet v bezpečí a pohodlí losangeleských kulis. Jakmile však Michael Bay navštívil Alcatraz, věděl, že to takhle nepůjde.
Producenti pak museli vyjednávat o přístupu na místo prostřednictvím americké správy parků. Alcatraz je totiž oficiálně využíván jako ptačí rezervace, což občas zkomplikovalo natáčení akčních scén.
Světová premiéra filmu
Jelikož se snímek Skála točí kolem Alcatrazu, je logické, že byl tento ikonický ostrov vybrán jako místo světové premiéry filmu 3. června 1996. Bylo to vůbec poprvé, kdy byl Alcatraz využit k uspořádání premiéry hollywoodského filmu. Na místě, kde kdysi bývalo vězeňské nádvoří, bylo za nemalé náklady instalováno filmové plátno a hlediště. Speciálně na tuto událost pak bylo na ostrov dopraveno pět set pozvaných hostů.
Zdroj: screenrant.com, imbd.com