Samotáři: Kouřil při natáčení Jirka Macháček skutečně marihuanu?

Kdo by neznal dnes už kultovní film Samotáři. Příběh o sedmi lidech, kteří zažívají své životní příběhy. Každý z nich má svůj osobitý styl a každý je svým způsobem opravdová osobnost – a každý z nich je samotář. Kdo se nám nejvíce zaryl do paměti, je bezesporu Jakub, milovník marihuany, kterého hraje Jirka Macháček. Tato tragikomedie je ale doslova prošpikovaná skvělými výkony herců, jako jsou Ivan Trojan, Jitka Schneiderová, Saša Rašilov, Hana Maciuchová, Tatiana Dyková a další.

Scéna s plameny podle skutečné události

Vzpomínáte na scénu, kdy Ivan Trojan zapálil Jiřího Macháčka – a ten s úžasem pozoroval plameny na svém těle? Jak vás již mohlo napadnout, toto natáčení nebylo vůbec jednoduché. Herci měli pod kostýmy speciální skafandry a byli pod dozorem zkušených kaskadérů, kteří jim radili. Navíc režisér David Ondříček po hercích chtěl, aby v této vypjaté situaci improvizovali – prostě jim neřekl „stop“ a čekal, jak budou reagovat. Navíc byla tato scéna napsána podle skutečné události.

Jirka Macháček neustále mimo

Sám představitel Jakuba prozradil, že si z natáčení moc nepamatuje, protože dle pokynů režie musel být „prostě mimo“ a na place skutečně kouřil marihuanu. Přičemž před natáčením to zkusil pouze jednou. Na castingu první vyzkoušeli, kde je Jirkova hranice a kolik může vykouřit, aby byl schopen hrát.

Na natáčení poté rekvizitáři připravili všechny možné druhy marihuany, takže si herec mohl vybírat. No a když to Jirka s marihuanou přepískl, chvíli se počkalo a dali mu čokoládu. Režisér ale musel kouření trávy pro ostatní na place striktně zakázat.

Zlomová role pro Ivana Trojana

Je pravdou, že Ivan Trojan nebyl první volbou pro tuhle roli. David Ondříček si jej ale prosadil i přesto, že většině členů štábu připadal moc starý (v té době mu bylo 35 let) a také moc divadelní herec. Sám Ivan přiznal, že mu žádný casting na film nevyšel, protože castingy prostě nesnáší. A to se také potvrdilo i v případě Samotářů. Jeho výkon na castingu byl hodně slabý. Ale režisér byl o jeho předpokladech přesvědčen díky jeho výkonům v divadelních představeních, které často navštěvoval.

Japonci na plac!

Do paměti se všem jistě zaryla i scéna, kdy se Jitka Schneiderová hádá se svou filmovou matkou, Hanou Maciuchovou – a přitom si je natáčí skupinka Japonců. Ale na konci 90. let nebylo jednoduché tolik Japonců sehnat. Režisér přiznává, že v té době jich v Praze moc nebylo, proto sehnali, koho šlo, a zbytek museli doplnit jinými Asijci, takže ne všichni účastníci byli skutečně Japonci. Dodnes se občas potká s nějakým Asijcem, který ve filmu účinkoval.

Kdo by tento film nemiloval? Máme tady výborný koláčky!

Zdroje: Česká televize, CSFD, aktualne.cz

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu