Robin Hood: Russell Crowe je schopný zahrát téměř cokoli. Jaké role patří k těm nezapomenutelným?

Původem australský herec Russell Crowe patří již od konce devadesátých let mezi nejobsazovanější a nejúspěšnější herce. Rozmanitost postav, které během své kariéry ztvárnil, je důkazem jeho všestrannosti a mistrovství. Je typem herce, který podá skvělý výkon téměř v každém filmu, v němž se objeví. Je stejně přesvědčivý jako kladný hrdina i jako padouch.

Hando – Romper Stomper (1992)

Dlouho předtím, než se Crowe stal hollywoodskou hvězdou, získal uznání a pozornost svým výkonem v australském dramatu Romper Stomper. Crowe zde hraje skinheadského vůdce neonacistické skupiny, který se snaží násilím „vyčistit“ své okolí.

Bud White – L. A. – Přísně tajné (1997)

Croweův velký průlom v Hollywoodu znamenala role v hvězdně obsazeném kriminálním dramatu L. A. – Přísně tajné. Film je thrillerem ve stylu Čínské čtvrti a zaměřuje se na tři velmi odlišné losangeleské detektivy, kteří krouží kolem stejného případu. Crowe hraje Buda Whita, obětavého, ale násilnického detektiva, který je ochoten „ohýbat“ pravidla, aby dostal zločince před spravedlnost.

Jeffrey Wigand – Insider: Muž, který věděl příliš mnoho (1999)

Crowe získal svou první nominaci na Oscara právě za toto fascinující drama inspirované skutečným příběhem. Hraje zde Jeffreyho Wiganda, výzkumného pracovníka tabákové společnosti, který poruší dohodu o mlčenlivosti, aby mohl vystoupit v televizi a varovat před nebezpečím, které tabáková společnost skrývá.

Maximus – Gladiátor (2000)

I přes všechny další filmy zůstává i po více než dvaceti letech Maximus stále nejslavnější Croweovou rolí. Role zrazeného římského generála, který je prodán do otroctví jako gladiátor, kde následně inspiruje ostatní, aby společně bojovali a získali svobodu, proslavila Crowe po celém světě. Soška Oscara byla jen jedním z důkazů, jak skvěle Crowe svou roli ztvárnil.

John Nash – Čistá duše (2001)

Snímek, za který byl Crowe oceněn Zlatým glóbem, cenou BAFTA i nominací na Oscara. Působivý životopisný příběh matematika Johna Nashe, jehož geniální mysl byla sužována duševní chorobou.

Jim Braddock – Těžká váha (2005)

Další film inspirovaný skutečnými událostmi. Jim Braddock byl kdysi úspěšným boxerem, ale během velké hospodářské krize se dostal do existenčních problémů, stejně jako mnoho dalších Američanů. Když se vrátil do ringu, stal se symbolem naděje pro utlačované.

Ben Wade – 3:10 Vlak do Yumy (2007)

Westerny sice nejsou tak populární jako kdysi, přesto se v tomto žánru občas objeví moderní klenoty. Takovým klenotem je i 3:10 Vlak do Yumy, v němž Christian Bale hraje rančera najatého na převoz nebezpečného psance Bena Wada. Wade je ten typ muže, který vás v jednu chvíli okouzlí a v další vám podřízne krk.

Richie Roberts – Americký gangster (2007)

Jedním z filmů, ve kterém Crowe spolupracoval s režisérem Ridleym Scottem, je příběh o zločineckém bossovi Franku Lucasovi. Lucas se díky svému obchodu s heroinem postupně stává největším gangsterem v newyorském Harlemu. Crowe hraje obětavého detektiva Ritchieho Robertse, který se neúnavně snaží o jeho dopadení.

Robin Hood – Robin Hood (2010)

Po divácky atraktivním snímku s Kevinem Costnerem ze začátku devadesátých let šlo o realističtější ztvárnění slavného anglického zbojníka, kterého tento film ukazuje více jako člověka, nejen jako hrdinu.

Javert – Bídníci (2012)

Oscarová adaptace slavného románu Les Misérables přenesla na plátno velký epický příběh o spravedlnosti. Hlavní roli muže propuštěného z vězení, který se snaží o lepší život, sice ztvárnil Hugh Jackman, ale toho pronásleduje odhodlaný strážce zákona Javert, který chce, aby se vrátil do vězení. Je pevně a neochvějně přesvědčen o tom, že zákon je správný, což ho činí slepým vůči tomu, co je skutečně správné a co není.

Zdroj: vulture.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu