Již tuto sobotu se můžeme těšit na programu ČT2 od 20:00 na válečné drama z roku 2000 Ponorka U – 571. Film slibuje strhující válečnou podívanou, která má být jakousi sondou do dějin. Ovšem film se skutečných událostí drží jen okrajově, jak jinak. I tak jde o jeden z nejlepších filmů tohoto tématu. Budete se dívat?
Hollywoodské „prasení“ dějin
Tohle není nic nového, je známo, že když chce udělat Hollywood historický velkofilm, ze skutečných událostí si vezme jen něco a zbytek si dodělá po svém. Film musí být ještě více chytlavý a vlastně nikdo neví, proč se jim skutečné dějiny zdají vždycky tak nějak málo zajímavé. Stejně je tomu i v případě tohoto snímku. Ve velkých projektech si tvůrci nechávají prostor pro své vlastní návrhy a celý příběh si rádi přetvoří k obrazu svému. Filmy pak možná více vydělávají, i když tomu tak není vždy, ale každý, kdo si z historie něco pamatuje, pak jen kroutí hlavou.
Válečné filmy ukazující přátelství, hrdinství a skutečný boj vždycky táhnou. Jen škoda, že tento film je vlastně velmi dobrý ale skutečné dějiny úplně opomíjí. Ve filmu se vyskytují události, které jsou historicky nepodložené a opravdu vymyšlené. Například slavný dešifrovací stroj Enigma rozluštili Britové a rozhodně ne borci z amerického námořnictva. I když jsou to ve filmu odvážní a sympatičtí chlapíci, oni Enigmě na kloub určitě nepřišli.
Přesto film nezklame
I když samotný film historicky se skutečnými fakty moc nesedí, nevadí. Kdo má rád akční a napínavou podívanou na pozadí té největší světové války v dějinách lidstva a nevadí mu, že některé věci jsou přidány jen kvůli správnému efektu, zklamán určitě nebude. Film je svižný, akčních scén je v něm tak akorát a děj je tak akorát dávkován. Kamera i zvuk jsou ucházející a herci víc než to, režie je naprosto v pořádku. Řemeslně je tak film zvládnut obstojně dobře a s klidem můžeme říct, že jde skutečně o ten nejlepší film pojednávající o ponorkách za druhé světové války.
Zajímavostí, která dokazuje, že film má s realitou pramálo společného je i fakt, že bývalý britský premiér Tony Blair si na film v době, kdy film vyšel, stěžoval samotnému tehdejšímu prezidentovi Spojených států Billovi Clintonovi. Chtěl, aby film označil za fikci, která nemá s realitou vůbec nic společného.
Pokud jste film ještě neviděli, určitě si na něj čas udělejte.