V poslední době je velkým tématem v USA a nejen tam rasismus. Velká vlna nepokojů, rabování a snad každého tyto věci, které se dějí, nutí k zamyšlení. Jak je možné, že se svět takto mění a spoustu let poté, co skončilo otroctví, asi není vše tak, jak to vypadalo na první pohled. Televize a internet, to všechno vám přináší nejrůznější zprávy, co se situace týče. Rozebírat situaci asi nemá moc smysl. Ostatně, že je rasismus tématem, o kterém se mluví už delší dobu, jsou filmy. V některých z nich se rasismu dotýkají a bývají někdy i hlavním námětem pro film. Které filmy se rasismem zabývají? Na které se můžete podívat?
Jak zabít ptáčka
Film, který hovoří o charismatickém právníkovi. Ten má velmi vyvinutý smysl pro spravedlnost. Naproti tomu tehdejší společnost nebyla, co se spravedlnosti týče, zrovna nejlepší. Slepé předsudky, žádné fakty, jen to, co se hodilo lidem. I v takové době lidé žili. Právě tento právník hájí černocha Toma Robinsona, který čelí obvinění ze znásilnění bělošské dívky. Všichni mají jasno, udělal to, je třeba mu dát trest a zlynčovat ho. Je skutečně Tom vinen? Touto větou je protkán de facto celý film.
Kult hákového kříže
Možná pro některé film, jehož myšlenka je lehce pohádková. Derek je nácek jak vyšitý. Právě jemu zachrání ve vězení život černošský spoluvězeň. Následně Derek pochopí, přijde k rozumu. Trochu nereálné? No, možná ano. Ovšem film je natočen sugestivně a realisticky, popis rasismu je zde přímý a bez příkras.
Nepřehlédněte: Kult hákového kříže.
12 let v řetězech
Možná lehce netypický film, který ukazuje, jak stačí jedna jediná chvíle, aby se celý život změnil. Solomon má všechno – milující rodinu, dobrou práci, talent, majetek, svobodu a právo na život. V jediný moment však přijde úplně o vše, je „prodán do otroctví“ a musí den co den dřít na pláži. Ocitá se ve zlém snu, bez svobody, práva na názor, kdy musí jen a pouze poslouchat a sloužit. Pro Solomona to skončí dobře, ovšem po dlouhých dvanácti letech, kdy neviděl ženu, rodinu, děti.