Profesionál: Jean-Paul Belmondo nás na filmovém plátně baví už téměř 65 let

Jean-Paul Belmondo, jeden z nejslavnějších a nejúspěšnějších francouzských herců všech dob. Do světa filmu vstoupil charismatický herec přezdívaný Bébel v roce 1957. Během své kariéry ztvárnil desítky různých rolí, které byly většinou kombinací rošťáky, svůdníka, dobrodruha a komika. Herec, který nosil koženou bundu a rolák jako nikdo jiný, oslavil letos již osmdesáté osmé narozeniny. Snímky jako Bezva finta, Policajt nebo rošťák, Zvíře, Veselé Velikonoce či Manželé z roku II známe všichni. Pojďme si připomenout některé další, neméně slavné.

U konce s dechem

Film byl uveden v roce 1960 a pro Belmonda znamenal počátek hereckého vzestupu. Snímek patřil k filmům tehdejší „nové vlny“. Jednoduchý příběh o krádeži auta, vraždě a útěku dodnes překvapuje svou formální vytříbeností, bezprostředním vyprávěním i rychlým tempem. Belmondo díky tomuto snímku získal nálepku přitažlivého rebela.

Opice v zimě

O dva roky si mladý Belmondo v tomto komediálním dramatu zahrál po boku legendárního Jeana Gabina. Belmondo byl zpočátku kultovním hercem zcela ohromen. Brzy si s ním ale velmi porozuměl a společně vytvořili souhru, která je na plátně patrná.

Muž z Ria

Snímek z roku 1964, díky kterému se Belmondo představil v roli dobrodruha, který přes celý svět pronásleduje únosce své snoubenky. Sám herec zároveň tento film považuje za začátek svých kaskáderských variací.

Borsalino

Snímek z roku 1970, jehož název odkazuje ke klobouku s širokým lemem, který ve 30. letech nosili gangsteři v Marseille. V hlavních rolích zločinců se, představil Jean-Paul Belmondo po boku Alaina Delona. Film byl natočen tak, aby se oba herci objevili ve stejném počtu scén.

Muž z Acapulca

V sedmdesátých letech se Jean-Paul Belmondo i nadále těšil velkému úspěchu a natáčel jeden film za druhým. Snímek z roku 1973 se odehrává v Mexiku a Belmondo se v něm představil v dvojroli spisovatele Francoise Merlina a jeho románové postavy agenta Boba Saint-Claira.

Profesionál

Slavný akční snímek z roku 1981, během kterého se Belmondo velmi spřátelil s Robertem Hosseinem, který v něm hrál padoucha. Stejně jako v mnoha předchozích i následujících filmech předváděl Belmondo veškeré kaskadérské kousky sám. Film je slavný i svou písní „Chi Mai“ Ennia Morriconeho, na jejímž použití ve filmu trval právě Belmondo, který si ji zamiloval, když ji slyšel náhodou v rádiu.

Zdroj: lady-first.me

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu