Paříž 15:17: Neuvěřitelný příběh odvahy a hrdinství, který napsal sám život

21. srpna 2015 se třem kamarádům z amerického Sacramenta podařil na palubě osobního vlaku ve Francii neobyčejný hrdinský čin – zmaření teroristického útoku. Při režírování filmu Paříž 15:17 bylo pro Clinta Eastwooda hlavní výzvou proměnit čin, který ve skutečnosti trval jen okamžik, v poutavé devadesátiminutové vyprávění. Za tímto účelem proto najal tyto tři mladé hrdiny, aby ve filmu hráli sami sebe.

Muži se přátelili již od dětství

Těmito hrdiny, kteří se nakonec stali herci, byli Spencer Stone, bývalý příslušník amerického letectva, Alek Skarlatos, bývalý příslušník Národní gardy Spojených států amerických, a Anthony Sadler, který v době incidentu studoval na Kalifornské univerzitě. Všichni tři se seznámili jako chlapci na křesťanské střední škole a stali se přáteli.

Onoho srpnového dne nastoupila trojice v 15:17 v Amsterdamu do vysokorychlostního vlaku Thalys 9364 směřujícího do francouzského hlavního města. Vše se změnilo, když muž ozbrojený útočnou puškou a pistolí náhle zahájil palbu a zranil jednoho z cestujících.

Následoval boj o zadržení útočníka, kterým byl mladý Maročan Ayoub El Khazzani. Navzdory několika zraněním se třem přátelům podařilo s pomocí jednoho britského cestujícího střelce přemoci. Čtveřice byla oslavována jako mezinárodní hrdinové a za svou statečnost obdržela různá vyznamenání.

Film, jehož scénář byl adaptován podle stejnojmenných pamětí, které tři přátelé společně napsali, se do značné míry drží skutečné verze příběhu. Nicméně najdeme v něm i několik faktů, kterými se od pravdy více či méně odklání.

Lisa ve skutečnosti nebyla z Los Angeles

Tvůrci filmu změnili rodné město dívky, kterou Stone a Sadler potkali na gondole v Benátkách. Toto rozhodnutí bylo pravděpodobně učiněno proto, aby se připravila konverzace, v níž Sadler filozofuje nad tím, jak je zvláštní, že se tři Kaliforňané setkají na lodi v Itálii. Jak ale Stone a Sadler popisují ve své knize, Lisa jim řekla, že je z New Yorku.

Pravdivé ale bylo to, že se Lisa pokoušela mladé muže od cesty do Paříže odradit. A nebyla jediná. Rovněž několik lidí, které během svých cest po Evropě potkali, je varovalo, že město lásky je přeceňované.

Na základě těchto informací si Stone, Skarlatos a Sadler nebyli návštěvou francouzského hlavního města jisti. Těžko tak hledali důvod, proč opustit Amsterdam, město, které se jim během cesty po Evropě líbilo nejvíce. Nakonec se však trojice rozhodla dát Paříži šanci a zbytek už je historie.

Stone věděl, že se útočníkova zbraň zasekla

Ve filmu se Stone rozhodne běžet úzkou uličkou vlaku přímo k ozbrojenému El Khazzanimu. Je to scéna, ve které Stone v podstatě vypadá, že očekává, že bude zastřelen.

Podle Stoneova vlastního popisu události novinářům několik dní po incidentu se ale vše odehrálo trochu jinak. Ve skutečnosti totiž řekl: „Vypadalo to, že se jeho zbraň zasekla nebo nefungovala, když se ji snažil nabít.“

Zdroj: imdb.com, variety.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu