Indiana Jones a Království křišťálové lebky: Harrison Ford viditelně zestárnul, svými kousky ale udivuje jako zamlada

Indiana Jones je jednou z nejikoničtějších filmových postav všech dob. Americký archeolog, kterého oživil legendární Harrison Ford, objevil mnoho legendárních starověkých artefaktů. „Indyho“ příběh však neskončil jeho „poslední křížovou výpravou“, Harrison Ford se k roli vrátil nejprve v roce 2008, tedy téměř po dvaceti letech, a pak znovu letos.

Harrison Ford nepoznal Cate Blanchett bez paruky

Zatímco první tři filmy se odehrávaly ve 30. letech, čtvrtý snímek byl zasazen do 50. let a postavil Indiana Jonese proti Sovětskému svazu. Australská herečka Cate Blanchett si ve filmu zahrála hlavní zápornou roli Iriny Spalko.

Přirozeně blonďatá herečka často při procházkách po place nosila černou paruku a sovětskou uniformu, aby ušetřila čas potřebný na líčení a převlékání. Traduje se, že jednoho dne Harrison Ford uviděl na place blondýnku a zeptal se, kdo to je. Byla to Cate Blanchett, ale herec ji bez černých vlasů nepoznal.

Sean Connery roli ve filmu odmítl

Původně se plánovalo, že Sean Connery si ve filmu zopakuje roli otce Indiana Jonese. Connery však roli odmítl, neboť si v té době chtěl užívat zaslouženého hereckého důchodu. Ve filmu je tak řečeno, že Henry Jones starší zemřel přirozenou smrtí.

Harrison Ford předváděl vlastní kaskadérské kousky

V době, kdy začalo natáčení, bylo Harrisonu Fordovi šedesát pět let. I když si někteří mysleli, že ho to určitým způsobem „zpomalí“, ve skutečnosti na tomto filmu odvedl více práce než na kterémkoli jiném. Většinu kaskadérských kousků totiž natočil sám.

Producent Frank Marshall rovněž uvedl, že Ford trávil tři hodiny denně v posilovně a držel speciální dietu, aby se pro film udržel ve formě. Herec byl navíc v tak dobré kondici, že pro tento film nebylo třeba upravovat ani velikost jeho kostýmu z filmu Indiana Jones a Poslední křížová výprava, který se natáčel na konci 80. let.

Inspirace klasickým bondovským padouchem

Cate Blanchett je velkou fanynkou filmů o Indiana Jonesovi a svou roli Iriny Spalko brala velmi vážně. Aby se na roli připravila, naučila se šermovat i karate.

Kromě toho se při formulování Irininých manýrů a osobnosti inspirovala agentkou Klebbovou z druhé bondovky neboli z filmu Srdečné pozdravy z Ruska.

Indy málem přišel o svůj bič

Je třeba říci, že Indiana Jones bez svého biče by byl jako Batman bez svých „batarangů“ nebo Luke Skywalker bez světelného meče. Proto není překvapení, že samotného Harrisona Forda vyděsilo, když po něm filmové studio chtělo, aby v novém filmu používal pouze bič vytvořený pomocí počítačových efektů.

Herec ale trval na skutečném biči. Na jednu stranu by „počítačový“ bič Indymu umožnil velkolepější kousky, ale film by tím přišel o pocit realističnosti.

Jméno Mutt Williams je poctou Johnu Williamsovi

Mutt Williams byl jednou z ústředních postav filmu, přičemž později vyšlo najevo, že je synem Indiana Jonese a Marion Ravenwoodové. To bylo mezi fanoušky Indiana Jonese velkým překvapením.

Zajímavostí je, že postava byla pojmenována po Johnu Williamsovi, legendárním skladateli, který vytvořil hudbu pro první tři filmy o Jonesovi.

Harrison Ford chtěl více vtipů

Indyho stáří je jedním z ústředních bodů zápletky filmu, přičemž je zřejmé, že se postava poučila ze svých minulých eskapád a tyto zkušenosti využívá nejen k učení Mutta, ale i svých studentů archeologie.

Zajímavé je, že Harrison Ford musel tlačit na producenty, aby do filmu zařadili více vtipů a narážek na Indyho věk.

Zdroj: imdb.com, movieweb.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu