Pád Bílého domu: Na sídlo amerického prezidenta se neútočí jen ve filmu, ale i ve skutečnosti

Jak už sám název akčního thrilleru, jehož režisérem je Antoine Fuqua, napovídá, centrem dění celého snímku je sídlo prezidenta Spojených státu amerických, na které zaútočí teroristé. Gerard Butler jako agent tajné služby Mike Banning  pak musí zachránit nejen prezidenta, ale i jeho malého syna. Snímek je samozřejmě fikcí, nicméně slavný dům skutečně zažil hned několik nejrůznějších útoků a vetřelců.

1974 – Samuel Byck

Příběh Samuela Bycka, duševně nemocného muže, který otevřeně vyhrožoval prezidentu Richardu Nixonovi, byl inspirací pro film Zabiji Nixona se Seanem Pennem v hlavní roli. Byck se pokusil v únoru 1974 unést letadlo odlétající z letiště Baltimore/Washington. Letadlem chtěl narazit do Bílého domu v naději, že takto zabije prezidenta Nixona. Poté, co zabil letištního strážce, vtrhl do kokpitu letadla společnosti Delta a nařídil posádce, aby vzlétla. Když měla posádka námitky, Byck jednoho pilota zastřelil a druhého zranil. Naštěstí brzy na to do letadla vtrhly úřady. Zahájily na Bycka palbu, čímž ho zranily, načež si on sám vzal život.

1974 – Marshall Fields

Jestli nějaký útok přinesl zásadní změny v zabezpečení Bílého domu, pak je to „útok“ Marshalla Fieldse o Vánocích 1974. Fields prorazil svým Chevroletem Impala Severozápadní bránu, která v té době ještě nebyla modernizována. Následně z auta vystoupil oblečený v arabském oblečení, prohlásil se za Mesiáše a na těle měl připevněné výbušniny. Po čtyřech hodinách se nakonec vzdal. Poté se ukázalo, že „výbušniny“, které měl na sobě, byly silniční světlice.

1978 – Anthony Henry

V říjnu 1978 přelezl  Anthony Henry plot Bílého domu s biblí v ruce, aby prezidentu Jimmymu Carterovi vysvětlil, že tisknout nápis „In God We Trust“ na americké dolary je rouhání. Co je poněkud zarážející, je skutečnost, že při svém činu měl na sobě úbor na karate a v druhé ruce držel nůž, kterým následně zaútočil na agenty, kteří ho zadrželi.

1985 – Robert Latta

Všichni máme tak touhu být součástí historie, ať už tím, že ji sami tvoříme, nebo tím, že jsme jejími svědky. Robert Latta se rozhodl udělat obojí. V den, kdy prezident Ronald Reagan skládal přísahu na své druhé funkční období, se rozhodl, že nemusí nutně zaútočit, ale že se vydá na prohlídku. Do budovy se dostal tím, že následoval 33člennou kapelu námořní pěchoty, která prošla kolem ochranky Bílého domu. Následně se rodák z Denveru procházel po rezidenci, dokud ho neobjevili agenti tajné služby a jeho čtrnáctiminutovou prohlídku neukončili. Byl vyslechnut a prohledán kvůli výbušninám, ale žádné nebyly nalezeny. Následně byl obviněn z nezákonného vniknutí a navzdory žádosti soudu o psychiatrické vyšetření zaplatil kauci a vrátil se domů.

Zdroj: screenrant.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu