Nepřítel pod ochranou: Stará dobrá špionážní jednohubka

Špionážní akční thriller z roku 2016 s názvem Nepřítel pod ochranou ocení všichni milovníci napětí a netriviálních konců. Ve filmu, v němž hlavní roli ztvárnil Denzel Washington, se totiž „ti dobří“ a „ti zlí“ míchají až do úplného závěru.

Jednoduchá zápletka

Tobin Frost, bývalý agent CIA, který je už deset let na útěku a vlastní mikročip s kompromitujícími dokumenty, je dopaden a převezen do tajného vězení v Kapském Městě. Zde na něj čeká důstojník Matt Weston. Krátce po zahájení výslechu vtrhne do úkrytu skupina žoldáků, kteří se snaží bývalého agenta zabít, tomu se však podaří spolu se svým strážcem uprchnout.

Začíná tak závod s časem, útěk, při němž bude mít Matt za úkol dovést zadrženého do bezpečí a zjistit pravdu, i když riskuje, že ztratí víru ve vše, v co vždy věřil a za co celý život bojoval. Mimochodem kulisou filmu měly být favely v brazilském Riu de Janeiru, ale produkce se kvůli možným bezpečnostním problémům nakonec rozhodla natáčení přesunout do Kapského Města v Jihoafrické republice.

Herci a jejich postavy

Role Tobina Frosta byla svěřena Denzelu Washingtonovi a Matta Westona ztvárnil Ryan Reynolds. Zatímco Denzel Washington byl pro produkci filmu první a jedinou volbou, o roli Westona se ucházelo hned několik herců. Uvažovalo se například o Samu Worthingtonovi, Andrew Garfieldovi, Zacu Efronovi či Tomu Hardymu.

Příběh se blíží stylu Jasona Bournea o špatných a zlých věcech, které agenti někdy dělají ve jménu vlasti a společnosti. V určitém okamžiku napínavého a zároveň niterného filmu označí vedlejší postava zlotřilého agenta Frosta za „černého Doriana Graye“. Skvělý filmový nápad. Tobin Frost sice ve skutečnosti není takovou hádankou, jakou by nám tvůrci chtěli namluvit, ale Denzel Washington umí tak dobře naznačit hluboké rezervy chladného, náladového tajemství a doutnajícího citu, že nás příjemně udržuje v napětí.

Svůj díl práce odvádí i vedlejší herecké obsazení, které zahrnuje Brendana Gleesona, Veru Farmigu, Rubéna Bladese a Roberta Patricka, stejně jako kameraman Oliver Wood, který předtím natočil i všechny tři „bourneovky“.

Scénář a režie

Zda Frost zradil či nezradil svou zemi, to je otázka, kterou autor scénáře David Guggenheim a režisér Daniel Espinosa, uvedou do svižné hry téměř hned, jakmile se film rozjede.

Snímek se stal nejvýdělečnějším filmem švédského režiséra v historii kinematografie. Scénář k filmu se v roce 2010 objevil na seznamu scénářů, které byly vysoce hodnoceny, ale z různých důvodů dosud nebyly zfilmovány. Právě to údajně mladého švédského režiséra inspirovalo k tomu, aby si scénáře zhostil. Aby dodal svému námětu věrohodnost, chtěl mít Daniel Espinosa na place jako odborného konzultanta bývalého agenta CIA Luise Falcona.

Stejně jako řada současných akčních režisérů má i Espinosa tendenci stříhat mezi několika scénami a přepínat mezi nimi. V horších rukou se tento druh střihu může zvrhnout ve vizuální a vypravěčský chaos, protože režisér přechází z jedné lokace do druhé, někdy bez zjevného důvodu. Díky spolupráci se střihačem Richardem Pearsonem si ale film udržel vizuálně soudržný a vypravěčsky racionální smysl pro čas a prostor bez ohledu na to, jak rychle se děj posouvá.

Zdroj: imdb.com, theguardian.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu