Návrat do Cold Mountain: Dočká se Nicole Kidman svého milého?

Snímek režiséra Anthonyho Minghelly Návrat do Cold Mountain z roku 2003 zachycuje dobu občanské války a vychází ze stejnojmenného bestselleru spisovatele Charlese Fraziera, který vyšel o šest let dříve. Snímek vypráví příběh zraněného konfederačního dezertéra Inmana v podání Juda Law, který se odvrací od toho, co považuje za nelidské válečné vraždění, aby se vydal stovky mil domů do hor Severní Karolíny. Chce se totiž vrátit ke své lásce Adě, kterou hraje Nicole Kidman. Inmanova strastiplná cesta se prolíná s příběhem Ady a Sally, v podání Reneé Zellweger, svérázné mladé ženy, která Adě pomáhá s hospodářství po smrti jejího otce.

Film o válce, který ale oceňují spíše ženy

Frazier založil Inmana údajně na jednom svém předkovi, o němž se toho ale moc neví, a rozhodl se vytvořit jakousi americkou odyseu. Scénárista a režisér Anthony Minghella pečlivě vytvořil komorní epos, který má sice poněkud cerebrální tón, ale svědčí o tom, že byl zjevně velmi odhodlán převést Frazierovu vizi lidské naděje uprostřed velké brutality na filmové plátno. A stejně jako v případě Anglického pacienta natočil Minghella válečný film, který zaujal spíše ženy než muže.

Oscar pro Renée Zellweger

Pokud jde o herecké obsazení, je zvoleno dobře, i když Nicole Kidman „je dovoleno vypadat“ až příliš okouzlujícím způsobem vzhledem k době a zoufalé situaci její postavy, ale vystihuje touhu a naděje mladé ženy, která čeká na návrat svého milého ze stále nesmyslnější války. Renée Zellweger za své ztvárnění Sally získal Oscara v kategorii nejlepší herečky ve vedlejší roli a Jude Law je sice chvílemi chladný a odtažitý, ale zase cítíte z něj vojákovu únavu z války a jeho odhodlání dojít domů.

Natáčelo se v Rumunsku

Minghella pozměnil a v některých případech vylepšil románové epizody, vyostřil citové pouto mezi dlouho odloučenými milenci a zdůraznil nebezpečí země, kterou válka připravila o mravy a morálku. Bojové scény na začátku film, často natočené natěsno, aby zdůraznily chaos vražedných ručních bojů v blátě, a následné scény, kde mouchy bzučí nad hromadami zničených mrtvol, výstižně přibližují obrovský „masakr“ občanské války.

Zajímavostí je, že snímek se nenatáčel ve Spojených státech, ale v rumunských Karpatech. Minghellův tým vytvořil na rumunském venkově děsivou a zároveň drsnou krásu komunity Blue Ridge Mountains a těžko přístupnou divočinu, kterou Inman putuje. Často melancholická, ale zároveň melodická hudba Gabriela Yareda se prolíná s dobovými lidovými melodiemi, takže celkově hudba působí velmi organicky.

Zdroj: imdb.com, theindependentcritic.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu