Kleopatra: Film, který po celé generace určoval naši představu o starověkém Egyptě

Extravagantní je možná to nejlepší slovo pro popis filmu Kleopatra z roku 1963. Téměř pětihodinový epos s Elizabeth Taylorovou, Richardem Burtonem a Rexem Harrisonem v hlavních rolích dodnes zůstává nejslavnějším filmovým zpracováním o životě slavné staroegyptské královny, od jejího nároku na trůn a milostného vztahu s Juliem Caesarem až po její románek s Markem Antoniem a konečný pád.

Neuvěřitelně drahý film

Slavný film byl ve své doby oceňován diváky i kritikou. Byl nominován na devět Oscarů, nakonec získal čtyři, za nejlepší výpravu, kameru, vizuální efekty a  kostýmy. Všechny tyto prvky, a především kostýmy, byly skutečně extravagantní. Vždyť Kleopatra byla v době svého uvedení do kin nejdražším filmem, jaký kdy byl natočen. Původně měl film skromný rozpočet 2 miliony dolarů, ale nakonec se vyšplhal na 44 milionů dolarů, což v dnešní době odpovídá přibližně 350 milionům dolarů.

Kostýmy, nad kterými se tají dech

Ano, kostýmy byly zářivě barevné, luxusní a vzbuzovaly respekt, ale byly přesné? Ne tak docela. Filmové vyobrazení toho, jak by to ve starověkém Egyptě a Římě skutečně vypadalo, má z velké části k realitě daleko. To platí zejména pro Kleopatřiny kostýmy. Zatímco starověcí Egypťané, zejména členové královské rodiny, byli známí tím, že se zdobili šperky a propracovanými klenoty, filmové kostýmy představují často styl, který zahrnuje velmi moderní estetiku 60. let, zejména pokud jde o střihy a přiléhavé šaty.

Snímek si nakonec vyžádal přes 26 000 kostýmů a jen samotná Kleopatra jich oblékla šedesát pět. Starověcí Egypťané také nosili paruky. Ačkoli film tento historický fakt využívá, Taylorová se ve filmu často objevuje ve velmi vyčesaných účesech, které byly velmi populární v době natáčení na začátku 60 let. I film sám měl ale následně velký vliv na módu, zpopularizoval hadí náramky, šaty na jedno rameno a trend líčení „Kleopatřiných očí“.

Elizabeth Taylorová a Richard Burton

Právě v tomto filmu poprvé vzplála láska mezi oběma slavnými herci. Oba dva byli sice v té době zadaní, ale kvůli svému vztahu se se svými partnery rozvedli a v roce 1964 slavili svatbu. Tedy přesněji řečeno první svatbu. Jejich manželství bylo divoké, plné lásky i nenávisti, zahráli si během něj v jedenácti společných filmech. Po deseti letech společného života sice jejich manželství skončilo, ale již v roce 1975 se vzali podruhé, údajně bez sebe nedokázali žít. Druhý sňatek ale vydržel je několik měsíců.

Další perličky z natáčení

Než byla role nabídnuta Elizabeth Taylorové, uvažovalo se jiných herečkách, především Sophii Loren, Joan Collins a Dorothy Dandridge. Velkolepá scéna Kleopatřina vjezdu do Říma, která si vyžádala tisíce komparzistů, musela být natočena znovu, protože se později zjistilo, že na kameře byl vidět komparzista prodávající zmrzlinu. Herec Roddy McDowall, který ztvárnil Octaviana, byl velkým favoritem na zisk Oscara v kategorii nejlepší herec ve vedlejší roli. Kvůli chybě v administrativě byl ale nominován v kategorii nejlepší herec v hlavní roli, ve které samozřejmě neměl šanci uspět.

Zdroj: imdb.com, buzzfeed.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu