Moře lásky: Zapomenutý klenot ze zaprášené poličky sklonku osmdesátých let

Snímek s názvem Moře lásky vypráví důmyslně vystavěný příběh, jehož napětí závisí na stejné otázce, jakou si kladly i filmy Osudová přitažlivost nebo Zubaté ostří. Co se stane, když se zamilujete do člověka, který je připraven vás zavraždit? Ve filmu exceluje Al Pacino, který vypadá přesvědčivěji než ve většině svých ostatních rolí z druhé poloviny 80. let. Ztvárňuje detektiva Franka Kellera z oddělení vražd, který je přidělen k zapeklitému případu. Obětí je muž, který byl zastřelen ve své vlastní posteli, a vrahem, jak se zdá, byla žena.

Scénář vypadá zpočátku lacině, ale zdání občas klame

Při pátrání po stopách se Keller setkává s kolegou, který řeší podobný případ. Zjistí, že obě oběti si podaly inzeráty v jednom z časopisů pro nezadané. Nemá žádné další stopy, a tak ho napadne, že si podá vlastní inzerát a setká se se všemi ženami, které na něj odpoví. Díky otiskům prstů žen na sklenicích by pak možná policisté mohli odhalit vražedkyni.

Tento nápad vede k jedné z nejlepších sekvencí filmu, kdy se Al Pacino schází s řadou žen, zatímco jeho kolega představuje číšníka. Pak se ale stane něco nečekaného. Mezi Kellerem a jednou z žen, kterou ztvárňuje Ellen Barkinová, vznikne vzájemná přitažlivost. I když detektiv ví, že je to neprofesionální a možná i nebezpečné, nedokáže odolat a rozhodne se s touto ženou opět setkat.

Základní instinkt v neo-noir stylu

Film tuto přitažlivost využívá k tomu, aby uvedl do pohybu upřímně manipulativní zápletku. Je Barkinová ve skutečnosti vražedkyní? Padají různé náznaky a divákovi jsou „podstrkovány“ různé stopy. Keller je mezitím vykreslen jako člověk, který by téměř raději zemřel rukou této ženy, než aby se vzdal své lásky. Mimochodem situace má zvláštní paralelu s city Glenn Closeové k Jeffu Bridgesovi ve filmu Zubaté ostří.

Jednou z předností snímku je zcela jistě nepřehlédnutelná chemie mezi Al Pacinem a Barkinovou. Pro slavného herce bylo Moře lásky připomínkou rolí, kterými proslul v 70. letech. Jednoduše řečeno, je skvělý. Způsob, jakým je jeho role napsaná, je do značné míry klišé. Je to policista, který nemá v životě nic jiného než vymáhání práva, policista, který se rozešel s rodinou a žije sám, většinou opilý a zahořklý. Ale díky tomu, jak ho Al Pacino hraje, divák registruje spíše jeho mazanou inteligenci a houževnatost než ono klišé.

Zdroj: imdb.com, washingtonpost.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu