Mission: Impossible – Národ grázlů: Letadlo, opera, elektrárna, honička na motorce, co akční sekvence, to perla

Mission: Impossible je dnes téměř synonymem pro Toma Cruise. Pochybuji, že si někdo dokáže představit Mission: Impossible bez něj. Zatímco James Bond či superhrdinové od Marvelu se neustále mění, Tom Cruise provází tuto sérii už téměř tři desetiletí a většinu diváků stále neomrzel. Pátý díl s názvem Mission: Impossible – Národ grázlů patří k těm nejoblíbenějším. Co jste o tomto filmu možná nevěděli?

Navazuje tam, kde skončil poslední film

Mission Impossible – Národ grázlů navazuje přesně na konec Ghost Protocol, kde Ethan Hunt informuje IMF o Syndikátu, stínové organizaci, která tvoří hlavní antagonisty pátého filmu. Snímek režíroval Christopher McQuarrie, který již dříve spolupracoval s Tomem Cruisem na filmech Valkýra a Jack Reacher.

Natáčelo se na různých místech po celém světě, včetně Londýna, Vídně, Maroka a Washingtonu. Své role si zopakovali kromě Toma Cruise i Simon Pegg, Jeremy Renner a Ving Rhames. K hereckému obsazení se připojila Rebecca Ferguson v roli Ilsy Faustové, záhadné britské agentky, která se stane spojencem Ethana Hunta.

Úvodní kaskadérský kousek s letadlem

Snímek začíná dechberoucí sekvencí, v níž Ethan Hunt visí z boku Airbusu A400M, který právě startuje. Zdá se až neuvěřitelné, že při natáčení této scény nebyly použity žádné vizuální efekty. Tom Cruise ji předvedl ve výšce 1500 metrů sám. Pro natáčení této scény byl postaven speciální rám pro kameru odolný proti větru, který byl připevněn na křídlo letadla.

Dalším problémem bylo udržet oči při tak rychlém větru otevřené. Oční specialista nakonec pro Cruise navrhl speciální čočku, která dokázala zakrýt celou oční bulvu. Za zmínku stojí, že scéna se točila celkem osmkrát, než bylo vše dokonalé. Tom Cruise předvedl ve filmu bez kaskadérů i všechny své řidičské kousky.

Scéna pod vodou a zadržený dech

Úvodní scéna s letadlem o svou náročnost soupeřila s další nezapomenutelnou scénou. Ta se neodehrávala ve vzduchu, ale pod vodou. Její realizace byla pro Toma Cruise také velmi náročná. Když se Ethan Hunt ponořil do podvodního serveru, aby vyměnil datový disk, musel dokázat zadržet dech na více než šest minut. Z tohoto důvodu tak při natáčení spolupracoval s odborníkem na volné potápění Kirkem Krackem.

Ethan Hunt vs. James Bond

Snímek měl premiéru v roce 2015, ve stejném roce šla do kin i nová bondovka s názvem Spectre. Bylo to podruhé, co se Mission: Impossible a agent 007 dostali na plátna kin společně. V roce 2006 společně debutovaly snímky Mission: Impossible III a Casino Royale.

Zdroj: imdb.com, movies.fandom.com, variety.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu