Proti slunci: Působivý snímek, který se téměř celý odehrává na „dvou metrech čtverečních“

Snímek Proti slunci vypráví skutečný příběh tří mužů, kteří se po pádu svého letadla v Tichomoří snažili dostat do bezpečí. Psal se leden 1942. Film režiséra Briana Falka je s úctou vyprávěný příběh o přežití pilota Harolda Dixona, bombometčíka Tonyho Pastuly a radisty Genea Aldricha na záchranném člunu bez vody, jídla či světlic, vše se potopilo s letadlem.

Filmy inspirované skutečnými událostmi

Tyto příběhy mají již po desítky let pro diváky univerzální přitažlivost, možná proto, že vyvolávají děsivý pocit obav i empatie. Co bych v takové situaci dělal já? Jak bych se zachoval? Filmy tohoto typu zkoumají, kam až jsou lidé schopni zajít, aby přežili, jakou výdrž při řešení problémů potřebují a jak velkou roli má často síla vůle.

Film Proti slunci se téměř celý odehrává v záchranném člunu, krátký prolog ukazuje pouze poslední okamžiky posádky v letadle, když si muži uvědomí, že se během průzkumného letu nějakým způsobem odchýlili z kurzu a nemají dost paliva, aby se dostali zpět na letadlovou loď.

Režisér Brian Falk společně s kameramanem Petrem Cikhartem dokázali, aby příběh zůstal vizuálně zajímavý i přes omezení, která mu klade monotónní prostředí. Někdy je kamera ve člunu společně se třemi muži, kteří se do něj jen stěží vejdou, jindy se kamera stáhne do dlouhých záběrů a člun se najednou zdá být v obrovském vzdouvajícím se oceánu maličký a křehký.

Zapomenout nesmíme ani na několik efektních záběrů z nadhledu, které ukazují žraloky kroužící kolem, nebo muže, kteří se holýma rukama „noří“ do syrové ryby.

Diváci se cítí, jako by byli ve člunu s nimi

Film diváky provádí strastiplnými týdny, během kterých se muži snaží získat vodu a jídlo, modlí se za boží zásah, vyprávějí si o svém životě, otřese jimi bouře a přežijí několik blízkých setkání se žraloky. Vyprávění je velmi lineární, jak už to u podobných příběhů bývá, ale neustálé výzvy udržují napětí.

S přibývajícími dny a posléze týdny vidíme, jakou daň si přežití vybírá. Na tělech mužů se na nelítostném slunci tvoří puchýře, jejich stav se zhoršuje kvůli podvýživě a jejich rozhovory a interakce jsou stále méně živé. Jejich cesta skončí za dlouhých 34 dní.

Pokud jde o přijetí u diváků, měl snímek Proti slunci poněkud smůlu, neboť jen několik měsíců před ním se v kinech objevil velmi podobný film s názvem Nezlomný, který režírovala Angelina Jolie. Šlo o další skutečný příběh z druhé světové války, v němž hlavní hrdina Louis Zamperini strávil 47 dní v záchranném člunu, než se stal válečným zajatcem.

Zdroj: imdb.com, nytimes.com, movieinsider.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu