Mission: Impossible – Fallout: V čem šestý díl úspěšné série překvapil a v čem naopak zůstal věrný předchozím dílům?

Jste fanoušky Toma Cruise a akční série Mission: Impossible? V tom případě si nenechte ujít šestou část série s názvem Mission: Impossible – Fallout, kterou můžete od března zhlédnout prostřednictvím Netflixu. Je to již dvacet pět let, co se se Tom Cruise poprvé přestavil jako v roli Ethana Hunta. I zatím poslední film s tímto hrdinou zaznamenal velký divácký úspěch. Pojďme si připomenout některé zajímavosti o celé úspěšné sérii. Mimochodem sedmý díl série se již natáčí, ale jeho průběh je ovlivněn koronavirovou pandemií.

Bude agent CIA znovu v Praze?

První díl série je pro české diváky zajímavý nejen dějem, ale také tím, že se snímek z velké části natáčel v Praze. Pozorný divák tak rozpozná nejen Václavské či Staroměstské náměstí, Karlův most, Vyšehrad a Kampu, ale také interiéry Národního Muzea či Lichtenštejnského paláce. Mimochodem Praha nebyla jediným místem v České republice, které filmaři v roce 1995 při natáčení využili. Ve filmu jsou zachyceny také prostory bývalé věznice v Mladé Boleslavi. Do Prahy se pak tvůrci filmu vrátili při natáčení čtvrtého dílu, kde tak můžete vidět pražské Hlavní nádraží. Šestý díl do našich končin nezavítal.

Využít kaskadéra? Nikdy!

Mission: Impossible je pro diváka velmi vizuálně zajímavou podívanou, které na atraktivnosti přispívá i to, že Tom Cruise všechny odvážné scény točí zásadně sám. Tedy bez kaskadérů. Řada diváků se domnívá, že při natáčení jsou často využívány nejrůznější filmové triky využívající moderní techniku. To ale není tak úplně pravda. Například nebezpečná situace v pátém dílu série, kdy se Tom Cruise zachytí vzlétajícího dopravního letadla, které ho vynese několik desítek metrů nad zem, se natáčela ve skutečnosti.

Podobně reálná je také scéna, ve které ve čtvrtém díle filmové série hlavní hrdina šplhá po nejvyšší budově světa v Dubaji ve výšce několika set metrů nad zemí metrů. Kaskadéra herec nevyužil ani při natáčení Mission: Impossible – Fallout, kde musel například sám skákat s padákem či šplhat po strmém skalnatém útesu Preikestolen tyčícím se nad norským fjordem.

Série filmů je především pro ženy zajímavá i z hlediska vlasů Toma Cruise. V každé liché části série má hlavní postava krátký sestřih, zatímco v každé, sudém filmu dlouhý. Tedy toto pravidlo platí až právě do šestého dílu, kde Tom Cruise překvapil opět krátkými vlasy.

Zdroj: nytimes.com, screenrant.com, netflix.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu