Související
Není moc Čechů, co by se ve filmovém světě zapsali nějak zvlášť výrazně. Jednomu se to přece jen povedlo. Miloš Forman, narozený jako Jan Tomáš Forman 18. února 1932 v Čáslavi to dokázal. Uznávaný a oceňovaný režisér zemřel 13. dubna 2018 ve věku 86 let a zanechal toho po sobě hodně – skvělou tvorbu, kterou budeme milovat ještě dlouho.
Skvělá, osudem zkoušená osobnost
Za druhé světové války přišel o oba rodiče, kteří zahynuli v koncentračním táboře – bylo mu deset let. Vyrůstal tak u příbuzných a v internátní škole Středočeská kolej krále Jiřího, kde se seznámil se svým spolužákem Václavem Havlem. Vystudoval scenáristiku na Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění a už během studií působil jako pomocný režisér a asistent Alfréda Radoka.
V tehdejším Československu natočil společně s Miroslavem Ondříčkem do roku 1968 několik úspěšných snímků – Černý Petr, Lásky jedné plavovlásky nebo Hoří, má panenko, což byl jeho poslední film natočený u nás před jeho emigrací do Spojených států.
Kariéra v USA
Po sovětské invazi v srpnu 1968 emigroval Miloš Forman do Ameriky, kde žil ve známém newyorském hotelu Chelsea. Do USA odešel legálně, aby mohl pokračovat ve své filmové tvorbě. Mohl tedy spolupracovat s českými filmaři a dále natáčet s kameramanem Miroslavem Ondříčkem. Svůj slavný film Amadeus dokonce vznikal na zámku v Kroměříži. Svou první cenu získal na festivalu v Cannes za film Taking Off, který ovšem komerčně moc neuspěl. Významného úspěchu u diváků se ale dočkal brzy – a to ve velkém stylu.
Oceňovaný a významný režisér
V roce 1974 přišel s adaptací románu Kena Keseyho Přelet nad kukaččím hnízdem a sklidil obrovský úspěch. Film byl oceněn pěti Oscary a to včetně ceny za nejlepší režii a nejlepší film. Za film si odnesl i Zlatý glóbus a cenu BAFTA. A to byl jen začátek. Další a ještě větší úspěch přinesl film Amadeus – životopisné drama o životě Wolfganga Amadea Mozarta. Film získal v roce 1984 osm Oscarů a to opět včetně obou hlavních kategorií – celkem byl film nominován na krásných třináct Oscarů a získal také čtyři Zlaté glóby.
Divácky úspěšným snímkem se stal také historický film Valmont z roku 1989 a životopisný film Lid versus Larry Flynt z roku 1996, za který si odnesl další Zlatý glóbus. Svou velmi úspěšnou kariéru ukončil filmem Goyovy přízraky v roce 2006.
Miloš Forman je považován za to, co dokázal za jednoho z nejvýznamnějších českých režisérů. Ve světě je stejně uznávaný jako významný americký a světový filmový režisér. Milovali ho zkrátka jak diváci po celém světě tak i uznávaní filmoví kritici.