Million Dollar Baby: „Boxerský“ film, který ale víc, než o boxu je působivým příběhem o kráse a síle mezilidských vztahů

Silné emotivní drama o boxerce, jejím starém trenérovi a okolnostech, které je svedou dohromady, to je ve stručnosti příběh, který je náplní velmi působivého snímku s názvem Million Dollar Baby. Hlavní roli ztvárnila Hilary Swank, která za svůj výkon získala jak Oscara, tak Zlatý glóbus, podobně jako Clint Eastwood za režii. Snímek ale získal cen mnohem více, je totiž výjimečný.

Vše vypadá černě…

Frankie Dunn, kterého hraje Clint Eastwood, vlastní zchátralou losangeleskou tělocvičnu, kde trénuje několik boxerů. Vkládá velké naděje do afroamerického boxera Willieho Littlea, ten ho ale před důležitým zápasem opustí a přejde k manažerovi, o němž si myslí, že má lepší kontakty. Je to druh zklamání, na který je starý trenér zvyklý. Následně tak jen Sleduje, jak Willie vyhrává šampionát s využitím dovedností, které ho naučil.

Eddie Scrap-Iron Dupris v podání Morgana Freemana, který mimochodem za svou roli též získal Oscara, je bývalý boxer a pracuje v posilovně jako uklízeč. Frankieho zná dlouho a ví, že na sobě nese mnoho břemen. Frankie byl rozhodčím v jednom ze Scrapsových zápasů, který se zvrtl. Snažil se ho přimět, aby skončil, ale protože nebyl jeho nadřízeným, nemohl mu to přikázat. Scraps poté přišel o oko a Frankie se stále cítí částečně vinen. Další jizva z minulosti stojí za Frankieho každodenní účastí na mši. Tamní katolický kněz ví jen to, že se Frankie odcizil své dceři, všechny jeho dopisy mu vrací neotevřené.

…ale pak jednoho dne vyjde slunce

Jednoho dne se v tělocvičně se objeví Maggie Fitzgeraldová, kterou hraje Hilary Swank, a požádá Frankieho, aby ji trénoval. Ten ale nechce mít nic společného s boxerkami a show, která jejich zápasy provází. Maggie pracuje přes den jako servírka a pozdě odpoledne a večer cvičí v posilovně. Je tak chudá, že musí krást zbytky masa z talířů zákazníků, aby měla energii na trénink. Když se Frankie jednou pokusí změnit její názor na bojový byznys poukázáním na to, že v jednatřiceti letech je příliš stará na to, aby se jí někdy podařilo něco velkého, odpoví mu větou, která jako by pronikla do jeho vědomí: „Box je jediná věc, kterou jsem kdy dělala dobře. Frankie ustoupí a souhlasí, že s ní bude pracovat.

Sblížení s tragickým koncem

Pravidlo číslo jedna je chránit se za všech okolností. Maggie s tím má problémy a musí se naučit lépe soustředit. Nakonec se začne v ringu pohybovat s větší lehkostí.  Vyhrává dvanáct zápasů v řadě a většinu soupeřů knokautuje v prvním kole. Díky tomu je pro Frankieho těžké najít jí jakoukoli konkurenci. Nakonec ji vezme do Anglie, kde davy brzy skandují její galskou přezdívku.

Maggie, stejně jako Frankieho, pronásledují rodinné problémy. Její rodina se vysmívá tomu, co dělá, a dokonce si stěžuje na dům, který jim koupila, raději chtěli peníze. Když je Frankie svědkem toho všeho, pozná v Maggie něco, co je spojuje mnohem hlouběji než trenér a boxer. Od té chvíle je jasné, že tihle dva to spolu dotáhnou daleko, jenže zasáhne osud…

Konec nepotřebuje slov

Často se říká, že pokud nejsme schopni získat lásku, kterou potřebujeme, od členů naší rodiny, můžeme se pro tuto podpůrnou a silnou emoci obrátit na jiné. V závěrečných segmentech filmu Million Dollar Baby zkoumá Clint Eastwood vykupitelskou sílu lásky, k níž dochází, když člověk odloží vlastní zájmy a „slouží“ druhému bez ohledu na následky.

Zdroj: imdb.com, theguardian.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu