Václav Marhoul začal svůj třetí celovečerní snímek připravovat už před více než deseti lety. Nejde o ryze český film, ale mezinárodní. Představí se v něm hned několik hvězd jak českého, tak světového filmu. Natáčelo se převážně v Česku a na Šumavě, ale také v Polsku, na Ukrajině a na Slovensku. Snímek slibuje dramatickou podívanou v černobílém obraze.
Roky práce se vyplatily
Václav Marhoul vzal přípravu skutečně důkladně a dramatický film z krutého válečného období slibuje podívanou, jaká je v našem kraji určitě nevídaná. Nabarvené ptáče je hluboce dramatický příběh zaobírající se bezprostředním vztahem mezi hrůzou a krutostí na straně jedné a nevinností a láskou na straně druhé. Film byl natočen na náměty stejně silné knihy, která vyšla v roce 1965 a napsal ji jeden z nejvýznamnějších a nejvýraznějších spisovatelů minulého století – Jerzy Kosiňsky.
Kniha vyvolala řadu otázek a kontroverzí, ale dostalo se jí velkého, světového uznání a získala i několik prestižních literárních cen. Od filmu se tak očekává také hodně a podle všeho se toho také dočkáme.
V mnoha ohledech výjimečný film
Nabarvené ptáče bude v mnoha ohledech skutečně výjimečným dílem. Jen po realizační stránce slibuje hodně, což dokazuje také asi celkem 105 natáčecích dnů i rozhodnutí natočit jej černobíle ve formátu Cinemascope a na 35 mm negativ.
Společně s Václavem Marhoulem – režie, scénář a produkce se na realizaci filmu podílí také Vladimír Smutný, skvělý český kameraman, který byl mimochodem na letošním filmovém festivalu v Karlových Varech oceněn. Dále Jan Vlasák – architekt, Luděk Hudec – střih, Pavel Rejholec – mistr zvuku a Helena Rovná – kostýmní návrhářka.
V Hlavních rolích se pak za českou republiku objeví například Jitka Čvančarová nebo Radim Fiala. Ze zahraničních herců se tvůrcům podařilo obsadit Američana Harveyho Keitela nebo Švéda Stellana Skarsgarda. Takový silný tým po mnoha letech práce nemohl odvézt jinou než naprosto dokonalou práci ve všech směrech.
Nečekejte typicky válečný film ani příběh o holocaustu
Autor knižní předlohy vycházel z vlastních zkušeností a traumat, jelikož byl židovského původu, sám se musel během války skrývat na polském venkově. Hrdinou knihy i filmu je tak malý židovský chlapec, kterého poslali rodiče na venkov ve východní Evropě. Chlapcova teta ale zemře a chlapec se tak musí v cizím světě plném nepřátel, kde platí drsná místní pravidla, předsudky i pověry, protlouct válečným obdobím sám.
Podle slov režiséra Václava Marhoula tak má jít o příběh osamoceného dítěte, které se setká s krutostí a násilím. Určitě půjde o film, u kterého bude každý z nás muset přemýšlet. Nejde tak o typicky válečný snímek o holocaustu, ale slibuje ještě mnohem víc.
Premiéra je naplánovaná na dvanáctého září a očekává se, že do kin dorazí hodně lidí. Určitě se máme na co těšit.