Lucifer 5: Druhá polovina předposlední řady oblíbeného seriálu zamíchala kartami více, než se přepokládalo

Pátá série seriálu Lucifer konečně dospěla ke svému závěru. I přes několik drobných nedostatků se ukázalo, že i tato řada je vcelku solidní a navíc dokázala i trochu pozměnit karty na stole tak, aby se všechny postavy vyvíjely. Pokračovat v opakování naprosto stejného vzorce, který jsme viděli v minulosti, by totiž přivedlo celý seriál na pokraj repetitivnosti. Zároveň tato řada přinesla i mnoho odpovědí na do té doby otevřené otázky. Zbývá už jen jediná pochybnost, bude poslední šestá řada ještě lepší?

Na scénu vstoupil Otec

Krátce před červnovými premiérami Netflix zpřístupnil posledních osm epizod páté řady seriálu Lucifer. První díl nového vyprávěcího bloku začíná přesně po skončení předchozího, kdy Bůh dorazil na Zemi, aby se pokusil uklidnit mysl svých dětí, především Lucifera, Michaela a Amenadiela. Postava Otce pak v průběhu následujících dílů v jistém smyslu přitahuje pozornost na sebe sama. A právě vstup Boha na scénu je vlastně nejdůležitějším prvkem tohoto druhého bloku epizod. Od určitého okamžiku bude klasická struktura řešení případů, ačkoli je vždy přítomna, okrajová.

Originální nápady, které páté série přinesla, tak pozitivně narušily klasické seriálové vyprávěcí vzorce, na které jsme byli zvyklí v minulosti a které byly často zaměřené téměř výhradně na případy vyšetřování. Navíc i pátá řada samozřejmě vyniká působivými speciálními efekty, které ze seriálu činí příjemnou podívanou.

Osvobozující odhalení

Dalším tématem nových dílů je pak sám vztah mezi Luciferem a jeho otcem. Vidět hlavního hrdinu, jak se s ním a proti němu vymezuje a zároveň ho obviňuje ze všeho, co během svého života udělal špatně, je osvobozující jak pro Lucifera, tak pro diváky. Ti jsou konečně konfrontováni s plným vědomím hlavní postavy, která si nyní uvědomuje, jak se má chovat, když čelí problémům.

Kruh se uzavírá

Tato pátá sezóna, ačkoli není závěrečná, má hodnotu skutečného bodu zlomu nejen pro Lucifera, ale téměř pro všechny postavy, které mají v jednotlivých epizodách příležitost konfrontovat se se všemi svými pochybnostmi a obavami a pokusit se z existenciálního hlediska udělat významný krok vpřed. Tento detail tak činí jednotlivé protagonisty opravdovějšími a hlubšími než v minulosti. Dalším prvkem, který hraje ve prospěch této řady, je aspekt věčného soupeření mezi Michaelem a Luciferem, který na konci této série vyvrcholí.

Zdroj: netflix.com, cinematographe.it

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu