Lovec hlav: Poctivá kriminálka ze staré školy aneb je vymalováno, uklizeno

Po úspěšné spolupráci s Jeanem-Paulem Belmondem na filmu Následník chtěl novinář a režisér Philippe Labro v roce 1976 se slavným hercem znovu spolupracovat, a tak mu navrhl drsný kriminální thriller s původním názvem Les Animaux dans la jungle. Belmonda scénář zaujal, ale požádal Labra, aby zdůraznil osamělost postavy, kterou měl hrát, a tak vznikl nový název snímku L’Alpagueur, česky Lovec hlav.

Prodloužená ruka zákona

Stopař či Lovec hlav je krycí jméno Rogera Pilarda, nájemného žoldáka, který pracuje pro francouzské bezpečnostní složky na případech, kde „konvenční“ policejní metody selhaly. Poté, co Pilard v Nizozemsku rozbil proslulý drogový gang, je pověřen likvidací bezohledného podvodníka známého pouze jako Jestřáb, který si na pomoc při loupežích najímá mladistvé a pak je zabíjí. Jedinou Pilardovou stopou je Costa Valdes, jeden z Jestřábových bývalých kompliců, který přežil, ale je držen v přísně střeženém vězení.

Duel Belmondo-Cremer

Lovec hlav byl první z řady drsňáků, které Belmondo v průběhu následujícího desetiletí a půl ztvárnil ve filmech, které se vždy jmenovaly podle postavy ztvárněné hereckou hvězdou, například Profesionál či Dobrodruh. Ačkoli je Lovec hlav svižným thrillerem s velkým uměleckým citem a několika efektními akčními scénami, je mírně poznamenán nevyrovnaným tempem a nedostatečným vykreslením postav.

Motivy jednání všech postav ve filmu jsou vysvětleny jen málo, což oslabuje jeho zajímavost. Přesto se film může pochlubit působivým výkonem Jeana-Paula Belmonda a také jeho hereckého kolegy Bruna Cremera, který je v roli psychopata-zločince Jestřába mrazivě brutální.

V celém filmu je jasně patrný vliv Jean-Pierra Melvilla a Sama Peckinpaha, dvou režisérů, které Labro velmi obdivoval. Chladná brutalita hlavních postav, málo dialogů a ledový odstup režiséra byly pro Melvilla typické. Labro rovněž otevřeně přiznal, že jedna z delších sekvencí snímku byla zamýšlena jako pocta Peckinpahovu filmu Útěk.

Rozporuplné přijetí

Film Lovec hlav je pozoruhodný rovněž tím, že je prvním, jehož byl Belmondo jediným producentem. Tlak spojený s rolí hlavního herce a producenta se během natáčení filmu podepsal na Belmondově zdraví. V hlavní akční scéně filmu, kdy Lovec hlav běží za cisternou s benzínem, aby zachránil svého komplice, se Belmondo zjevně trápí. Několik dní předtím totiž utrpěl zranění zad, ale nikomu to neřekl, aby nenarušil natáčecí plán.

Přestože je dnes snímek považován za jeden z nejlepších Belmondových akčních filmů, první uvedení Lovce hlav bylo pro režiséra i herce velkým zklamáním. Film byl špatně přijat filmovou kritikou a nestal se ani komerčně úspěšným, přestože Belmondo byl na vrcholu své popularity.

Zdroj: imdb.com, notrecinema.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu