100 dní v Palermu: Sto dní, během nichž se mafii nic nestalo, vraždy se množily, ale možná, jak se zpívá v závěrečné písni, se zrodila naděje

3. září 1982 se generál Dalla Chiesa a jeho žena Emanuela stali v Palermu obětí mafie. Touto tragédií skončilo generálových sto dní ve funkci prefekta Palerma. Snímek režiséra Giuseppe Ferrary s Linem Venturou v hlavní roli se od většiny ostatních italských filmů na téma mafie liší především svou snahou o autentické zachycení tragických událostí. Více než filmem chce být pravdivým dokumentem doby. Snímek byl uveden do kin pouhých 19 měsíců po atentátu.

Nemožný úkol

Film začíná vraždou inspektora Giuliana, Piera Santiho Mattarelly, bratra současného italského prezidenta, a Pia La Torreho. Mafie opět ukázala svou sílu, veřejné mínění je neklidné a vláda se obrací na generála Dalla Chiesu, který v sedmdesátých letech zvítězil nad terorismem, aby porazil i mafii. To je ale svým způsobem jen zbožné přání, neboť neexistují účinné zákony a prefekt Palerma nemá příliš mnoho pravomocí.

Mafie je mocná nejen na Sicílii, ale také v italském parlamentu, kde nechala zamítnout zákon o výběru daní, které mají být svěřeny státním orgánům, a je mocná i mimo Itálii, zejména ve Spojených státech. Generál čelí svému nelehkému úkolu s hlubokým smyslem pro povinnost, netouží po privilegiích, je tvrdý, energický, ale také velmi lidský. Stýká se se všemi vrstvami obyvatelstva, s pokornými lidmi, studenty i dělníky. Najde si také čas na oslavu výročí své svatby s Emanuelou.

Osamělý bojovník

Mafie mezitím reaguje. Generál Dalla Chiesa musí pochopit, že mafie je silnější než on. Vraždy se množí těmi nejodpornějšími způsoby, zatímco v pozadí se objevuje obskurní obchod s heroinem. Počet zavražděných a zmizelých lidí neustále roste.

Emanuela je otřesená a rozrušená, ale přesto svého muže povzbuzuje. Říká mu: „Dali tě sem jako hromosvod, když neuspěješ ty, neuspěje nikdo.“ Jak ale může generál uspět, když ho vláda nechává samotného, bez odpovídajících prostředků, když nechápe, že mafie není jen sicilský fenomén, ale i fenomén národní a mezinárodní?

Nevyhnutelný tragický konec

Dalla Chiesa hovoří s novinářem Boccou. Zná mafiánské bosse, kteří už třicet let ovládají Sicílii, ale kde jsou důkazy k jejich zatčení? Kde jsou plné pravomoci? Přesto je odhodlaný jít proti mafii až do konce, stejně jako to udělal proti Rudým brigádám. Mafie už ale plánuje jeho konec. Je připravena léčka a 3. září 1982 je na generála a jeho ženu spáchán atentát.

Zdroj: imdb.com, raicultura.it

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu