Láska na kari aneb film nejen pro ty, kteří mají rádi indickou a francouzskou kuchyni

Snímek Láska na kari, jehož producenty nebyli v roce 2014 nikdo jiný než Steven Spielberg a Oprah Winfreyová, není jen filmem o dobrém jídle, ale také o multikulturním porozumění. Jeho režisérem je Švéd Lasse Hallström, který stojí za takovými snímky jako Pravidla moštárny či Čokoláda.

Povědomá zápletka

A právě podobnost s Čokoládou je v mnohém nepřehlédnutelná. Jedna rodina se přestěhuje do svérázného francouzského městečka a naruší místní stereotyp svou nabídkou kulinářských lahůdek. Jejich nový podnik se shodou okolností nachází přímo naproti konzervativnímu a uctívanému podniku, který je považován za městský poklad. Jen jídlo, o které jde, tentokrát není bonbon. Film vás pomocí směsí exotických vůní a pikantních chutí přenese do indické kuchyně.

Když se sejdou herecké legendy

Film navíc pozvedá skvělá hlavní herecká dvojice. Souhra Helen Mirren a Oma Puriho v rolích proti sobě bojujících majitelů restaurací, je neskutečná. Zatímco Helen Mirren vyniká ostrým pohledem a kousavými vtípky, Om Puri je srdečný, žoviální a optimistický. Kontrast mezi britskou držitelkou Oscara a indickou hereckou legendou je pravou pomyslnou třešničkou na dortu tohoto snímku.

Helen Mirren hraje madam Malloryovou, majitelku Le Saule Pleurer, elegantní a drahé francouzské restaurace, která je držitelkou prestižní michelinské hvězdy. Ale jedna hvězda paní Malloryové nestačí,  chce další. Její cestu za dalším gurmánským majestátem ale přeruší příjezd rodiny Kadamových, kteří opustili rodnou Indii poté, co jejich milovaná restaurace vyhořela během politických nepokojů. Když jim na zrádném úseku místní silnice selžou brzdy u auta, tatínek trvá na tom, že je to znamení od jeho zesnulé ženy, a rozhodne se otevřít novou restauraci v půvabném městečku na úpatí kopce.

Vůbec mu tak nevadí, že jedna z nejvyhlášenějších restaurací v celé Francii se nachází přímo naproti budově, kterou se rozhodl pronajmout, ani to, že se nachází v izolované části země, kde obyvatelé pravděpodobně ani nevědí, co je to indická kuchyně, natož aby jim chutnala. Věří ale ve své jídlo a syna Hassana, skvělého mladého kuchaře. Stejně jako postupně vzniká jiskřivá rivalita mezi tatínkem a paní Malloryovou, Hassan si užívá koketování s francouzskou pomocnou kuchařkou Marguerite.

Zdroj: variety.com, imdb.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu