Krycí jméno: Jaguár aneb pátrání po nacistech, kteří se léta skrývali před spravedlností ve Španělsku generála Franca

Nový španělský seriál se odehrává na začátku šedesátých let ve Španělsku, kde tajná skupina, která přežila holocaust, pátrá po nacistech, kteří sem před lety unikli po norimberském procesu. Jejich cíl je jediný, dostat tyto zločince před spravedlnost za činy, které během druhé světové války spáchali. Právě k této skupině se přidává i hlavní postava jménem Isabel.

Touha po pomstě

Pozitivním aspektem seriálu je, že se okamžitě dostává k jádru věci, žádné dlouhé úvody, pár okamžiků a divák se ocitá rovnou v příběhu. Hlavní postavou je Isabel, která přežila Mauthausen a od opuštění tábora má jediný cíl, zabít Otto Bachmanna, nacistického důstojníka, který zabil jejího otce. Po válce ho v roce 1962 vypátrá ve Španělsku. Zatímco organizuje jeho zabití, je zadržena skupinou mužů vedenou charismatickým Lucenou. Ten má stejný cíl jako ona, ale uvažuje jinak.

Plán Odessa

Nejedná se o soukromou pomstu vůči jednotlivci, ale o širokou strategii, jejímž cílem je dopadnout co nejvíce nacistů. Bachmann je totiž ve skutečnosti španělským kontaktem pro plán Odessa, který má pomoci nacistům uprchnout do Jižní Ameriky. Mezi těmi, kdo se chystá uprchnout, je i Aribert Heim, lékař, který právě v Mauthausenu zabil blíže neurčený počet vězňů při provádění nelidských experimentů. Do tábora v Mauthausenu nás mimochodem zavedou také četné flashbacky, kterými je děj z šedesátých let proložen.

Pravda versus fikce

Pokud je vám blízká historie, pravděpodobně jste odhalili to, na čem je seriál založen. Mísí se v něm fikce a historická pravda, neboť zatímco Bachmann je vymyšlený, Heim skutečně existoval. Tato kombinace je v seriálu účinná a fascinující, tedy pokud víte, jak s informacemi pracovat, protože téma je ošemetné. Snadno tak můžete za pravdu považovat vše, co v seriálu vidíte. Ne vše ale pravda je. Seriál má zároveň styl, tón, soundtrack i tempo filmů šedesátých let. Chcete-li se tedy během šesti epizod jeho první řady vrátit do minulosti, seriál vám to lehce umožní.

Zdroj: netflix.com, serialminds.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu