Kriminálka Miami: Jak moc přesný je ve skutečnosti legendární seriál s charismatickým detektivem Cainem?

Filmy a seriály s detektivní zápletkou byly mezi diváky vždy velmi oblíbené. Populární zůstávají dodnes, při pohledu do televizního programu si můžeme každý týden vybrat z obrovské nabídky českých i zahraničních krimi filmů a krimi seriálů. Po roce 2000 ve Spojených státech vzniklo hned několik televizních seriálů, které vyšetřovaly kriminální případy na území velkých měst. Kriminálka Las Vegas, Kriminálka New York a Kriminálka Miami.

Spin-off, který v mnohém předčil originál

Seriál Kriminálka Miami debutoval v roce 2002 a vysílal se dlouhých deset let. Ačkoli původně debutoval jako spin-off Kriminálky Las Vegas, nakonec se stal nesmírně populární sám o sobě. Seriál sleduje vyšetřování policejního týmu z Miami a forenzních vědců, kteří odhalují okolnosti a pozadí zvláštních a neobvyklých úmrtí a zločinů, ke kterým došlo v hlavním městě Floridy a jeho okolí.

Realita versus skutečnost

Jakkoli je seriál zábavný a napínavý, nepatří zrovna k nejpřesnějším. Práce skutečných kriminalistů se od toho, co vidíte v seriálu, v mnohém odlišuje. Kriminálka Miami je sice mezi fanoušky oblíbená pro stylizovaný způsob natáčení a neobvyklé lokace. Pravdou ale je, že tvůrci seriálu si často hráli s fakty. Vlastně i premisa seriálu je přehnaná. Skuteční vyšetřovatelé z místa činu v Miami nesmějí ve skutečnosti zatýkat, jak to dělají detektivové v seriálu, a nemají ani pravomoc vyslýchat osoby nebo získávat povolení k domovní prohlídce. Navíc i jedna z technik, kterou kriminalisté v seriálu často používali – vystopování vraha pomocí zbraně díky rozsáhlé databázi registrovaných zbraní – je nereálná. Ve skutečnosti totiž Florida žádnou takovou databázi nemá a zákony o zbraních v tomto státě jsou poměrně tolerantní a jen málo zbraní skutečně vyžaduje registraci.

Detektiv Horatio Caine a jeho skutečný předobraz

Během 10 let vysílání se v seriálu objevilo mnoho postav. Dvě z nich se ale objevují v každé epizodě – Horatio Caine a Calleigh Duquesneová. Hlavní postavu Horatia Cainea hraje David Caruso, kterého od většiny hollywoodských hvězd na první pohled odlišují jeho zrzavé vlasy, které se díky seriálu staly jeho symbolem. Postava Horatia Cainea je volně založena na skutečném detektivovi pyrotechnického oddělení losangeleské policie Johnu Hayesovi. Přátelil se s jednou z producentek a scenáristek seriálu, Elizabeth Devineovou. Často jí vyprávěl skutečné příběhy, které zažil, a Elizabeth je začala do scénářů začleňovat. John Hayes také na základě svých vlastních zkušeností konzultoval s herci jejich reakce na určité situace.

Postava Horatio Caine byla pojmenována po spisovateli viktoriánské éry jménem Horatio Alger. Ten psal knihy pro mladé chlapce s postavami, které pocházely z chudých rodin a našly si cestu, jak tvrdě pracovat a dostat se do lepší společnosti. To se shoduje s postavou Cainea. Pocházel též z velmi drsných rodinných poměrů, ale následně se vypracoval v řadách kriminálního systému.

Zdroj: imdb.com, factinate.com, cheatsheet.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu