Kráska a zvíře: Všimli jste si těchto 7 rozdílů mezi hranou a animovanou verzí slavné pohádky?

Neexistuje příliš mnoho filmů, které by nejprve vznikly v animované verzi, dosáhly obrovského úspěchu a následně po mnoha letech byly natočeny i jako hraný film. Snímek Kráska a zvíře je jedním takovým. Animovaná klasika vznikla již v roce 1991, natočit hranou verzi se studio Disney rozhodlo o více než čtvrt století později.

Producenti filmu krátce před jeho premiérou v roce 2017 připustili, že natáčení nebylo zdaleka tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Chtěli totiž filmem jednak uctít původní animovaný film, ale zároveň mu dát vlastní identitu. Kromě toho existuje také nemalé množství věcí, které vám, jak se říká, v animovaném snímku projdou, ale v hraném nikoli. V čem se tedy hraný film s Emmou Watson v hlavní roli liší od animované adaptace?

Belle je chytřejší, modernější a sebevědomější

„Musí existovat něco víc než tenhle provinční život,“ zpívá Belle na začátku obou filmů. Animovaní vesničané nemohli „zvláštní“ slečnu pochopit kvůli její náklonnosti ke knihám a pro to, že si odmítala vzít nejpohlednějšího muže široko daleko. V hrané verzi je v úvodní scéně více zdůrazněna Bellina inteligence, používá například provizorní pračku, a zároveň to, že se o tuto inteligenci s ostatními vesničany dělí – učí jinou mladou dívku číst. Oproti animované verzi je Belle též modernější a akčnější, vyrábí malé vynálezy, které jí usnadňují život ve vesnici.

O princi se dozvídáme mnohem více věcí

V hraném filmu se dozvíte více o životě prince před kletbou, která ho proměnila ve Zvíře. Nejenže je divákům ukázána jeho osobnost, ale je také ukázáno, proč byl tak krutý a rozmazlený. Velkou roli v tom hrála špatná výchova v dětství.

Trochu jiný LeFou

Režisér Bill Condon prozradil, že LeFou, Gastonův pomocník, kterého hraje Josh Gad, je gay, čímž se stal vůbec první LGBTQ postavou společnosti Disney.

Pozměněný motiv uvěznění Bellina otce

V obou filmech se Maurice ztratí při projížďce lesem a hledá útočiště na hradě, který obývá Zvíře. V animované verzi Zvíře na jeho vniknutí na hrad přijde, a proto ho uvězní. V hrané verzi Maurice zpočátku do hradu volně vstupuje a vychází z něj, ale je přistižen, když se snaží ukrást jednu růži pro Belle.

Výměna Belle za uvězněného otce proběhne jinak

Animovaná Belle nabídne Zvířeti, že otce ve vězení nahradí, a on to navzdory Mauricovým námitkám přijme. Tato výměna se v hraném filmu uskuteční bez jakéhokoli svolení. Belle přiměje Zvíře, aby otevřelo dveře cely k poslednímu rozloučení mezi otcem a dcerou, načež vystrčí Maurice ven a v cele se zamkne.

Bellina matka

V hrané verzi se objevují některé nové postavy, které se v animované verzi nevyskytují, nebo se o některých postavách alespoň mluví. Jednou z nich je matka Belle, v hraném filmu je vysvětleno, že zemřela na mor, když byla Belle velmi malá.

Zvíře má svou píseň

Na rozdíl od animované klasiky dává hraný film Zvířeti jeho hudební chvilku slávy. Poté, co nechává Belle odejít, zpívá dojemnou baladu s názvem „Evermore“.

Zdroj: hollywoodreporter.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu