Království: Zajímavý příběh na pozadí terorismu

Ze všech věcí, které filmaře naplňují hrůzou, mezi ně obvykle nepatří obrovský potlesk na konci zkušební projekce. Režiséra Peter Berg jím ale na testovacím promítání svého nového filmu Království v roce 2007 potěšen nebyl. Zhruba po dvou hodinách napínavého politického thrilleru o skupině agentů FBI, kteří vyšetřují teroristický útok v Saúdské Arábii, totiž zaplněný sál propukl v bujarý jásot, když Američané zastřelili skupinu džihádistů. Berg se obával, že jeho snímek může být brán jako určitá forma xenofobie, což neměl rozhodně v úmyslu.

Volná inspirace skutečností

Na papíře zápletka Království, které začíná rozsáhlým teroristickým útokem, při němž zahynou američtí občané a jejich rodiny, nezní nikterak zajímavě ani výjimečně. Berga však terorismus zajímal především jako kulisa pro svižný thriller. Film volně vychází z vyšetřování FBI v souvislosti s bombovými útoky na věže Khobar Towers v saúdskoarabském Dhahránu v roce 1996, o nichž se Berg dočetl v pamětech bývalého ředitele úřadu Louise Freeha. Autorem scénáře je Matthew Michael Carnahan, který vymyslel společensky relevantní a zajímavý příběh.

Prvky humoru

Důležité se ukázalo být správné herecké obsazení, především Jamie Foxx, Jennifer Garner, Chris Cooper, and Jason Bateman v rolích agentů FBI. Tito herci totiž dokázali rozbít v některých scénách intenzitu příběhu improvizovaným humorem. Zejména Foxx se této výzvy skvěle chopil. Vložil do své role trochu lehkého humoru, aby film působil jako film, a nikoli jako dokument. Dobrým zdrojem humorných kulturních střetů se ukázaly být například repliky mezi Foxxovým agentem FBI a saúdským plukovníkem.

Smutné pozadí natáčení

Berg si dal záležet na tom, aby se herci vyhnuli jakémukoli skutečnému nebezpečí, a tak se hned na začátku rozhodl, že se nebude natáčet v Saúdské Arábii. Místo toho si produkce rozdělila čas mezi arizonskou poušť a Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech. Ironií osudu se ukázalo, že právě americká část natáčení byla nejtěžší. Režisér během rozhovorů uvedl, že každý týden jezdil do nemocnice navštívit nějakého herce nebo člena štábu, který dostal úpal během náročné práce v horkém počasí.

Zdravotní komplikace s úpaly se ale nakonec ukázaly být jako ty menší. Stavební dělník Lance Gunnin totiž zahynul při havárii motocyklu cestou na natáčení. Rekvizitář Tom Aguilar šel do nemocnice s křečemi v žaludku, dozvěděl se, že má rakovinu prostaty, a o týden později zemřel. A nakonec došlo během natáčení ke srážce SUV s malým vozidlem štábu, při níž zahynul mladý rekvizitář Nick Papac.

Zdroj: theguardian.com, imdb.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu