Komparz jako cesta k filmu pro každého – kteří známí herci začínali jako křoví?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín SFDB.cz na hlavní stránku Seznam.cz
film (zdroj foto: pixabay.com)

Komparz je soubor účinkujících v pozadí natáčeného filmu, seriálu nebo reklamy. Komparzisté obvykle nemají ani jméno a nemluví. Jsou natáčeni z dálky, jak procházejí, stojí a chovají se přirozeně. Jejich úkol ve scéně je přizpůsobován potřebám filmu.

Agentury zprostředkovávající komparz shánějí stále nové tváře a pro obyčejného člověka to může být cesta k zajímavé brigádě i skvělá životní zkušenost ze zákulisí natáčení. I spousta slavných začínala jako obyčejné filmové křoví.


Nezáleží na dovednostech ani zkušenostech – musíte se prostě do projektu hodit

Na rozdíl od herců nemusí mít komparzisté žádné předchozí zkušenosti s hraním ani herecké vzdělání. Jsou vybíráni z řad obyčejných lidí a vybírají se do konkrétního filmu, seriálu nebo reklamy podle typu, který se zrovna hodí – barva vlasů, typ postavy, barva pleti. Někdy je potřeba jen ženy, muže nebo třeba děti.

Komparzisté obvykle bývají shromažďováni do větších skupin – procházejí dav lidí na ulici, demonstrující občané, vojáci, studenti a podobně. Stačí se na internetu zaregistrovat jako zájemce o komparz přidat aktuální fotografii a počkat, až se pracovníci agentury ozvou s nabídkou na natáčení.

Jde o slušnou brigádu při studiu i zajímavý přivýdělek k zaměstnání. Nejenže se podíváte, jak to při natáčení chodí, ale třeba si vašich hereckých dovedností někdo všimne a možná pak dostanete i větší roli, která bude mít daleko větší prostor.

I někteří hollywoodští herci přesně takto začínali. Víte, kteří?

Jackie Chan

Každý nějak začínat musí a ví to i hvězda bojových akčních filmů Jackie Chan. Ten začínal jako kaskadér v době, kdy byl ještě studentem.  Ve filmu Drak přichází se objevil dokonce rovnou po boku Bruce Leeho. Toho jako bezejmenný padouch napadl zezadu, ale rychle skončil na zemi. Ale i takhle se dá začít s úspěšnou kariérou.

Bruce Willis

Koho by napadlo, že jeden z nejlepších hollywoodských herců a fešáků začínal jako obyčejný přihlížející v soudní síni ve filmu Rozsudek. Bylo to šest let předtím, než se z Bruce Willise stala skutečná hvězda se zvučným jménem díky snímku Smrtonosná past.

Megan Fox

Herečka, kterou proslavily snímky o autobotech snažících se zachránit naši planetu – Transformers, je známá svým sexy tělem. To měla už jako teenagerka a tak dostala příležitost objevit se ve filmu Mizerové II. Tehdy se v něm jako patnáctiletá mihla coby striptérka. Spolupráce s režisérem Michaelem Bayem se jí ale opravdu vyplatila, právě on ji totiž o čtyři roky později obsadil do svého velkofilmu Transformers.

Brad Pitt

Ano, i krasavec Brad si na své místo na výsluní musel chvíli počkat a spokojit se v podstatě s  podřadnou rolí. Ve filmu Feťáci si tak zahrál jen obyčejného návštěvníka párty a museli byste se hodně pozorně dívat, abyste ho ve filmu vůbec zaregistrovali. A to dnes je z něj hvězda prvního formátu.

I schody ke slávě jsou strmé a tak není divu, že vyšlapat si cestičku na vrchol museli i ti nejlepší úplně od začátku. Filmový průmysl je velký a možná se jeho dveře otevřou časem i vám.

Autor: Karel M.
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín SFDB.cz na hlavní stránku Seznam.cz
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat