Kmotr II: Snímek, který se svému předchůdci nejen vyrovnal, ale místy ho i předčil

Film Kmotr II byl do kin uveden v roce 1974, dva roky po premiéře první části, a je všeobecně považován za nejlepší filmové pokračování všech dob. Většinou totiž platí, že sequely kvality předchozích snímků nedosahují. Pokračování se soustředilo na Michaela Corleona v podání Al Pacina, který se snažil rozšířit svůj rodinný podnik na tehdy zcela „nové hřiště“ zvané Las Vegas. Film rovněž obsahoval flashbacky, které ukazovaly vzestup mladého Vita Corleona, jehož hrál tehdy ještě málo známý Robert De Niro. V prvním díle roli ztvárnil ikonický Marlon Brando.

Metodik De Niro

Pokud jste někdy viděli tento snímek v originálním znění, jistě jste si všimli, že Robert De Niro téměř ve všech svých scénách mluví „italsky“. Za celou dobu vysloví anglicky pouze sedmnáct slov.

De Niro se chtěl na svou roli co nejlépe připravit, a tak před natáčením filmu nejen studoval sicilský dialekt v jazykové škole, ale rovněž absolvoval soukromé lekce u lingvisty Romana Piantiho a následně na čtyři měsíce odjel na Sicílii, aby si své jazykové schopnosti procvičil v praxi.

Proč ve filmu chybí Marlon Brando?

Marlon Brando se v roli Vita Corleona stal doslova kultem. Proč se tedy ve své nejslavnější roli nikdy nevrátil? Režisér Francis Ford Coppola samozřejmě chtěl, aby Brando mladého Vita Corleona hrál, i když herci bylo v té době již přes čtyřicet. Dochoval se i dopis, který Coppola Brandovi poslal a který dokazuje, jak moc chtěl, aby roli přijal.

Brando ale roli odmítl, a tak se „otevřely dveře“ pro Roberta De Nira. Herec nicméně souhlasil, že se objeví ve slavné flashbackové scéně na konci snímku. V den natáčení se ale Brando nedostavil, údajně kvůli právním záležitostem a problémům se studiem Paramount.

Mimochodem Brando a De Niro jsou jediní dva herci, kteří kdy získali samostatné Oscary za ztvárnění stejné postavy. Brando získal cenu za nejlepšího herce v hlavní roli za film Kmotr, zatímco De Niro za nejlepšího herce ve vedlejší roli ve filmu Kmotr II.

Nabídka, která se neodmítá

Al Pacino dostal za roli v pokračování Kmotra 600 000 dolarů, což v porovnání s částkou 35 000 dolarů, kterou obdržel za první díl filmu, velmi dobře ukazuje nejen to, jak moc jeho hvězda za pouhé dva roky stoupla, ale také to, jak moc tvůrci filmu stáli o to, aby „alespoň“ on roli přijal.

Nejlepší „adaptovaný scénář“

Zatímco snímek Kmotr získal pouze tři Oscary, Kmotr II si odnesl dvojnásobný počet slavných sošek. Jednou z nich byla opět i soška za nejlepší adaptovaný scénář pro Francise Forda Coppolu a Maria Puza.

Ve skutečnosti ale byla adaptována pouze polovina scénáře. Příběh Michaela Corleona byl napsán speciálně pro film, zatímco příběh Vita Corleona pochází z románu Kmotr, který vyšel v roce 1969.

Ze slavné lodi je restaurace

Loď Moshulu byla postavena ve Skotsku v roce 1904 a desítky let sloužila k převážení nejrůznějšího zboží po celém světě. Později se objevila v několika slavných filmech. Ve snímku Kmotr II na ní mladý Vito Corleone přijíždí ze Sicílie do New Yorku.

Kromě toho si tuto loď možná pamatujete též z filmu Rocky, kde je vidět během jednoho Rockyho tréninku na nábřeží. Nyní loď slouží jako plovoucí restaurace na řece Delaware ve Filadelfii.

Zdroj: imdb.com, yardbarker.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu