Kingsman: Tajná služba: Povedená dávka vtipu a akce ve špionážním filmu plném dokonalých gentlemanů

Zajímavý pokus o obnovení bondovské série, který ale „znovuobjevuje“ špionážní žánr kreativnějším, vtipnějším i krvavějším způsobem. Dalo by se říci ve stylu Quentina Tarantina. Tak by se dal stručně shrnout snímek Kingsman: Tajná služba. Film se soustředí na Garyho „Eggsyho“ Unwina, kluka z ulice, který se dostane do tajné špionážní organizace, v níž pracoval jeho zesnulý otec. Hlavní roli ztvárnil herecký nováček Taron Egerton, který se díky snímku stal vycházející hollywoodskou hvězdou.

Film je volně založen na komiksové sérii

Komiksová série Marka Millara a Davea Gibbonse byla hlavním zdrojem inspirace pro režiséra Matthewa Vaughna k natočení filmu Kingsman: Tajná služba. Některé dějové prvky a postavy ale byly mírně změněny, včetně spojení ústřední postavy s jejím „strýcem“.

Gazelle a paralympionici

Ve filmu ztvárnila postavu Gazelle Sofia Boutella, známá především jako Nike Girl z reklamních kampaní Nike Women. Původně byla do role obsazena snowboardistka s dvojitou amputací dolních končetin Amy Purdy, ale když se natáčení zpozdilo, od filmu odstoupila, aby se mohla zúčastnit paralympijských her.

Mimochodem nabídku hrát Gazelle dostal původně i paralympijský sprinter Oscar Pistorius. I on ale roli odmítl, neboť se chtěl soustředit na sportovní kariéru. Ironií osudu Pistorius v únoru 2013 zastřelil přes dveře svou přítelkyni Reevu Steenkampovou, podobně jako to udělala Gazelle ve filmu.

Richmond Valentine a jeho handicap

Stejně jako většina padouchů v sérii o Jamesi Bondovi má i postava Richmonda Valentina v podání Samuela L. Jacksona určitou formu fyzické dysfunkce nebo abnormality. V tomto případě postava šišlá, mimochodem slavný herec se přiznal, že sám před začátkem své kariéry trpěl tímto problémem.

Colin Firth většinu nebezpečných scén natočil sám

Aby mohl ztvárnit džentlmenského špiona Harryho Harta, absolvoval Colin Firth před natáčením poměrně tvrdý tréninkový plán. Tým Jackieho Chana ho údajně nutil cvičit několik hodin denně po dobu šesti měsíců, aby byl ve špičkové fyzické formě. Výsledkem bylo, že slavný herec byl následně schopen 80 % všech nebezpečných scén zahrát bez kaskadéra.

Zajímavostí je, že postava Harryho Harta je typicky britská i moderně hollywoodská zároveň. V jednu chvíli přemýšlí o důležitosti obleku šitého na míru a vzápětí s precizní pohotovostí a důmyslnými vychytávkami zlikviduje bandu padouchů.

Taron Egerton se bojí psů

V jedné scéně musí Eggsy a další mladí kandidáti, kteří procházejí výcvikem vycvičit psa podle vlastního výběru. Eggsy si vybral mopse, o kterém si původně myslel, že je to buldok. Možná by vás to při sledování filmu nenapadlo, ale ve skutečném životě se herec velmi bojí psů.

Speciální oděvní řada

Režisér Matthew Vaughn na filmu spolupracoval s kostýmní výtvarnicí Arianne Phillipsovou a oceňovanými světovými maloobchodními krejčovskými dílnami. Kompletní pánská řada byla vytvořena na míru a vyrobena některými z nejslavnějších britských oděvních značek.

Bylo to poprvé, kdy režisér přišel s nápadem na kompletní kolekci oblečení již při přípravě filmu. Kolekce zahrnující obleky, košile, obuv i doplňky byla pro veřejnost přístupná téměř ihned.

Zdroj: imdb.com, guardian.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu